مقالات

شهرستان شاهین ‌شهر و میمه وبخش کشاورزی آن

شهرستان شاهین ‌شهر و میمه، از توابع استان اصفهان و به مرکزیت شهر شاهین‌ شهر است. این شهر از نظر موقعیت جغرافیایی در 17 کیلومتری شمال شهر اصفهان، حد فاصل منطقه بختیاردشت و امیرآباد و میان دو اتوبان معلم و آزادگان واقع شده که از هر دو طرف به جاده اصفهان-تهران متصل می‌شود.

شاهین ‌شهر در ارتفاع 1595 متری از سطح دریا قرار گرفته است و در بیشتر روزهای سال آب و هوایی خشک دارد .  این شهرستان فاقد عوامل طبیعی و جغرافیایی چون کوه، دره و دریاچه بوده و به همین دلیل جریان های آب و هوایی این ناحیه شدت و ضعف قابل ملاحظه ای ندارد. شاهین شهر به دلیل قرار گرفتن در مجاورت کویر از اقلیم کویری تأثیر پذیرفته، دارای بارندگی کم و تبخیر زیاد است و به طور کلی دارای آب و هوایی نسبتا ً سرد است. جهت بادهای اصلی شهر از غرب به شرق بوده و اینگونه بادها عمدتا ً در فصل پاییز و توأم با گرد و غبار می باشد . تفاوت درجه حرارت سالیانه در این شهر 50 درجه سانتی گراد است.

سطح اراضی کشاورزی این شهرستان 21000 هکتار و دارای 10000 نفر بهره بردارمی باشد۔ سطح اراضی زراعی شهرستان حدود 10600 هکتار و اراضی باغی 2953 هکتار می باشد۔ از محصولات کشاورزی شاهین‌شهر، می‌توان به گل‌آفتابگردان و گیاهان دارویی خودرو اشاره کرد . همچنین باغ‌های پسته و انگور و مزارع غلات، چغندر قند و خربزه در این شهرستان مشاهده می شود. محصولات دیگری چون شیره‌انگور، کشمش، بادام و گردو نیز در این شهرستان تولید می‌شوند.

منابع تامین آب کشاورزی شهرستان شاهین ‌شهر و میمه از 43رشته قنات نسبتا فعال ،10 دهنه چشمه و 430 حلقه چاه عمیق تامین می‌گردد .

 زراعت

میزان سطح اراضی کشاورزی شهرستان شاهین ‌شهر و میمه،  10600 هکتار که بیش از 20 نوع محصولات زراعی در اين شهرستان کشت می شود . گندم ، جو ، یونجه ، ذرت ، کلزا چغندرقند، سیب زمینی و صیفی جات مهمترین محصولات زراعی  این شهرستان است و میزان تولید محصولات زراعی آن سالیانه حدود 27306 تن می باشد۔

زعفران ازدیگر محصولات زراعی است که کشت آن در این شهرستان انجام می‌شود که بسیار موفقیت آمیز بوده است .

 باغداری

شهرستان میمه و شاهین شهر از جمله شهرستان هایی است که باغداری در آن فعال است و عده ای زیادی به این کار مشغول هستند.   مهمترین محصولات باغی شهرستان شاهین ‌شهر و میمه،  شامل: پسته، انار, انگور . سیب ، به ، گردو و گل محمدی است و میزان تولید محصولات باغی آن سالیانه حدود 6210 تن می باشد۔

تعداد گلخانه های شهرستان ‎47‏ مورد فعال و سطح فعال گلخانه ها 73 هکتار میباشد که از این سطح ‎40‏ هکتار گلخانه های فلزی 33 هکتار گلخانه های چوبی می باشد۔ که شامل گلخانه های سبزی جات، صیفی جاتی مانند خیار و گوجه و گل و گیاه زینتی است .

البته لازم به ذکر است که کشت صیفی جاتی مانند خیار و گوجه و همچنین سبزی جات در فضای آزاد هم  در این شهرستان انجام می‌شود

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *