مقالات

شهرستان شهرضا فعال در زمینه کشاورزی

شهرستان شهرضا یکی از شهرستان‌های استان اصفهان به مرکزیت شهرضا است .  که در 70 کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. این شهر از شمال به اصفهان، از غرب به شهرستان سمیرم، از شرق به شهرستان جرقویه و استان یزد، از جنوب شرقی به استان فارس، از جنوب به شهرستان سمیرم و از جنوب غربی به استان چهار محال و بختیاری محدود می‌شود.

آب و هوا

شهرضا در فلات مرکزی ایران و در دامنه رشته‌کوه‌های زاگرس مرکزی واقع شده است. در جنوب و غرب این شهرستان نواحی کوهستانی و در سمت شمال شرقی آن نواحی کویری قرار دارد. این شهرستان به سبب همین موقعیت جغرافیایی خود، جزو نواحی خشک و نیمه خشک محسوب می‌شود و دارای آب‌وهوای متفاوتی است. قسمت‌های جنوب و جنوب غربی دارای آب‌وهوای کوهستانی، نواحی شرقی دارای آب‌وهوای گرم و خشک و بخش مرکزی نیز آب‌وهوای معتدل دارد. حداکثر دمای سالانه این شهرستان در تابستان به ۳۶ درجه سانتی‌گراد و حداقل دما در زمستان به ۳.۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. از لحاظ بارندگی شهرضا یکی از کم باران‌ترین مناطق اصفهان به شمار می‌رود، متوسط بارش سالیانه در شهرضا 140 میلی‌متر تخمین زده شده است.

کشاورزی

فعالیت اقتصادی اکثر مردم شهرضا به سبب خاک حاصلخیز، موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی عالی این منطقه و همچنین وجود چشمه‌ها، قنات‌ها و یک رشته کانال آب مهیار که از زاینده رود تأمین می‌گردد (تعداد 490 حلقه چاه عمیق ونیمه عمیق 112 رشته قنات  و20 دهنه چشمه و یک رشته کانال آب مهیار که آب آن از رودخانه زاینده رود تامین می گردد، منابع آبی شهرستان را تشکیل داده و آب مورد نیاز اراضی منطقه را تامین  می نماید. ) ، عمدتاً در زمینه کشاورزی، باغداری و دام‌پروری است. از 17هزار هکتار زمین زراعی درشهرستان 11هزار هکتار آن زیر کشت است . که 7 هزار هکتار به کشت پاییزه و  4 هزار هکتار به کشت بهاره اختصاص دارد.سالانه مقدار قابل توجهی از تولیدات دامی و محصولات باغی و زراعی ازجمله انار، گردو، بادام، انگور، پسته، سیب، گندم، ذرت، جو و آفتابگردان از این شهر روانه بازار دیگر مناطق می‌شود.

باغداری

اگر چه در شهرستان شهرضا میانگین بارش ها کاهش یافته و خشکسالی های اخیر محدودیت هایی را برای بهره برداری از منابع آبی و همچنین کیفیت آب به وجود آورده است . اما حوزه باغداری همچنان یکی از رسته های با ظرفیت بالا در این شهرستان است .

شهرضا یکی از تولیدکنندگان عمده انار در استان و کشور است. انار ملس شهرضا، رَباب نیریز، شیشه کپ فردوس و نادری نطنز بیشترین ارقام انار تولیدی این شهرستان است.   از لحاظ کیفیت انار شهرضا بهترین کیفیت را در استان اصفهان دارد.

همچنین شهرضا یکی از مراکز تولید پسته در استان است و سالیانه میزان قابل قبولی از این محصول از باغات شهرستان برداشت می شود. ارقام پسته موجود در باغ‌ها از گونه‌های کله قوچی، اوحدی،  فندقی، اکبری، احمد آقایی است.

شهرستان شهرضا، با تولید سالیانه مقادیر زیادی از محصولات گلخانه‌ای، به عنوان یکی از قطب‌های تولید این محصولات در استان اصفهان مطرح است .  در حال حاضر ۸۰ هکتار کشت گلخانه‌ای در شهرستان شهرضا وجود دارد.  که از این سطح ۸.۳ هکتار آن به تولید نشاء، ۷۱ هکتار به تولید انواع محصولات سبزی و صیفی و ۲.۷ هکتار به تولید گل و گیاه زینتی اختصاص یافته است .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *