مقالات

شهرستان طارم موفق در زمینه کشاورزی

شهرستان طارم یکی ازشهرستان های شمالی استان زنجان به مرکزیت شهر طارم می باشد. که  از شمال به استان اردبیل، از شرق به استان گیلان، از جنوب به استان قزوین و شهرستان سلطانیه و از غرب به شهرستان زنجان محدود می‌شود.

شهرستان طارم عليرغم وسعت اندك، از تنوع اقليمي بسيار زيادي برخوردار است. بطوريكه این شهرستان دارای 11 نوع اقليم می‌باشد كه در اين ميان اقليم نيمه خشك سرد حدود 34 درصد و در مقابل اقليم مرطوب سرد كمترين وسعت این شهرستان را به خود اختصاص می‌دهند. اين شهرستان داراي دو منطقه كوهستاني و كوهپايه‌اي مي‌باشد و از نظر اقليمي داراي وضعيت آب و هوايي خاصي است. به طوري كه 84 درصد از كل اراضي شهرستان را كوه‌ها و ارتفاعات تشكيل مي‌دهند و تنها 16 درصد اراضي شهرستان قابليت زراعت و باغداري دارند.

کشاورزی

عبور رودخانه قزل‌اوزن به عنوان شاهرگ حیاتی از این شهرستان، باعث ایجاد توانمندی‌های کشاورزی در این شهرستان شده است.شهرستان طارم‌ از مناطق‌ اقتصادی‌ مهم‌ استان‌ زنجان‌ به‌ شمار می‌رود، که دارای‌ 32 هزار هكتار اراضی‌ است. ‌ كه‌ 3/24 هزار هكتار آن‌ زیركشت‌ انواع‌ محصولات‌ رفته‌ است‌. 70 درصد این‌ اراضی‌ به‌ كشت‌ محصولات‌ زراعی‌ و مابقی‌ به‌ كشت‌ محصولات‌ دایمی‌ یا باغی‌ اختصاص‌ دارد. که در سال بیش از ۳۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی از این میزان زیرکشت در این شهرستان برداشت می شود.

باغداری

شهرستان طارم، سرآمد تولید زیتون در ایران محسوب می شود. زیتون تولید شده در این شهرستان شهرت، ویژگی و کیفیت بی نظیری دارد. که آن را به محصولی استراتژیک در سطح استان زنجان و منطقه تبدیل کرده است.

انار از لحاظ اهمیت اقتصادی جایگاه دوم را در بین محصولات کشاورزی شهرستان طارم دارا می‌باشد. بیشتر انار تولیدی شهرستان به مصرف تازه‌خوری می‌رسد و بخشی نیز با توجه به کیفیت بالا به استان‌های هم‌جوار و برخی کشورها صادر می‌شود. از مهم‌ترین ارقام انار مورد کشت در این شهرستان، می‌توان به ملس شیرین، زاغ، کدویی، ملس ترش، شاه‌بار پوست سیاه، دوستی، می‌خوش، پوست کدویی، ترش جنگلی و ترش محلی اشاره کرد.

گردو نیز از جمله محصولاتی است که در حال حاضر به صورت عمده در این شهرستان کاشته می‌شود. ارقام گردو در شهرستان طارم، عمدتاً از نوع گردوی معمولی از جمله گردوی محلی، کاغذی و سنگی هستند که به سایر شهرستان‎های استان و همچنین استان‌های مجاور نیز ارسال می‌شود. فندق شهرستان طارم از لحاظ کیفیت یکی از مرغوب ترین فندق های کشور است و مقام سوم محصولات باغی شهرستان را از لحاظ سطح زیرکشت دارد. ارقام فندق این شهرستان بیشتر قره باغی، کووا و رسمی است و بیشتر به صورت آجیلی و مقداری نیز در انواع غذاهای محلی مصرف می گردد. همچنین علاوه بر مصرف داخل شهرستان به سایر شهرستانهای استان و همچنین استانهای مجاور نیز ارسال می گردد.

زراعت

سیر و سیب زمینی از جمله محصولات باارزش حوزه زراعت در این شهرستان هستد که در حال حاضر به صورت گسترده کشت می‌شوند و کیفیت خوبی دارند. گندم و جو از جمله محصولات استراتژیک این شهرستان هستند که در حال حاضر در برخی از مناطق کشت می‌شوند. کشت برنج نیز در حال حاضر در برخی از نقاط شهرستان که منابع آبی خوبی دارد، انجام می‌شود.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *