مقالات

شهرستان طرقبه – شاندیز؛ از قطب های کشاورزی خراسان

شهرستان طرقبه – شاندیز یکی از شهرستان هایی می باشد، که در غرب و شمال غربی استان خراسان رضوی قرار دارد. که از شمال به میان ولایت و از جنوب به شهرستان نیشابور و از مشرق به طرقبه و از غرب به گلمکان و گلبهار محدود می شود.

آب وهوای شهرستان طرقبه – شاندیز معتدل می باشد و با توجه به طبیعت سرسبز و پوشش گیاهی و درختان انبوه و متراکم و رودخانه روان و ارتفاعات جنوبی و غربی شهر، درتابستان ها آب و هوایی خنک و زمستان هایی نیز بسیار سرد دارد. میانگین دمای سالانه این شهرستان حدود 25 درجه می باشد .

شهرستان طرقبه – شاندیز به دلیل میزان انبوه محصولات باغی و شرایط آب و هوایی خاص و همچنین دارابودن 7 رشته رودخانه و تعداد 375 رشته قنات و بالغ بر 121 دهنه چشمه فصلی و دائم یکی از قطب های کشاورزی در استان محسوب می شود. سطح زیر کشت محصولات زراعی، آبی و دیمی در این شهرستان 13 هزار و 64 هکتار با عملکرد حدود 46 هزار تن می باشد. که کمبود زمین های مسطح و کوهستانی بودن منطقه، زراعت را تحت تاثیر قرار داده و آن را محدودتر ساخته است. که در زمین های واجد شرایط و مستعد معمولا غلات، حبوبات، محصولات جالیزی و سبزیجات و نباتات علوفه ای و محصولات صنعتی به صورت متفرقه و غیر متمرکز کشت می گردند.

همچنین سطح زیر کشت محصولات باغی این شهرستان، 8 هزار و 800 هکتار است.  در قسمت کشاورزی این منطقه، باغداری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. داشتن امکانات مناسب از جمله زمین خوب و آب کافی باعث رونق این بخش از کشاورزی گردیده است. عمده ترین محصولات سردرختی این منطقه عبارتند از گردو، گلابی، گیلاس، آلبالو، زردآلو، آلو، سیب و سایر میوه های فصلی. که شهرستان طرقبه – شاندیز در تولید آلبالو و گیلاس رتبه اول و دوم خراسان رضوی را دارا می باشد.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *