مقالات

شهرستان عجب شیر در حوزه کشاورزی

شهرستان عجب شیر یکی از شهرستان های جنوب غربی استان آذربایجان شرقی به مرکزیت شهر عجب شیر می باشد . این شهرستان  از سمت شمال با شهرستان‌های اسکو و آذرشهر، از سمت شرق با شهرستان مراغه، از سمت غرب با دریاچه ارومیه و از سمت جنوب با شهرستان بناب هم‌مرز است.

شهرستان عجب‌شیر در سینه جلگه حاصلخیز، روی رسوبات غنی رودخانه قلعه‌چایی، در دامنه جنوب ارتفاعات تورجان و جرئیدن از پیش‌كوه‌های توده سهند قرار دارد . ظاهراً انگیزه پیدایش و علل وجودی آن داشتن موقعیت جغرافیایی ممتاز، اقلیم مساعد، خاكهای بارور، منابع آب، روستاهای آباد و دسترسی به دریاچه ارومیه بوده است. اين شهرستان در منطقه كوهستاني واقع شده و داراي تابستان‌هاي معتدل و زمستان‌هاي سرد و برفی مي‌باشد. ارتفاع اين شهرستان از سطح آزاد دريا 147.8 متر بوده و داراي زمين‌هاي حاصلخيز و پرمحصول و مستعد كشاورزي مي‌باشد و قسمتي از اراضي در نواحي درياچه اروميه در منطقه شوره‌زار و پست واقع شده است.

عجب شیر با دارا بودن مجموع 72748 هکتار در حدود 6/1 درصد از کل اراضی استان آذربایجان شرقی را در اختیار دارد . این شهرستان 84/1 درصد از کل اراضی زیر کشت محصولات زراعی استان آذربایجان شرقی و 25/4 درصد از کل اراضی باغی استان آذربایجان شرقی را دارا می باشد که نمایانگر نقش ناچیز این شهرستان در سطح زیر کشت محصولات زراعی استان می باشد . علاوه بر این از لحاظ تولید محصولات دامی از جایگاه چندان مناسبی در سطح استان برخوردار نیست  .

اما با این حال همچنان شهرستان عجب‌شیر در جایگاه خود دارای زمین‌های مستعد كشاورزی است و تولیدات زراعی و باغی به ویژه سیب‌زمینی ، پیاز ،  خربزه ،  سیب ،  گردو و بادام می باشد . گیاهان دارویی نیز  به صورت خود رو در کوه های این شهرستان وجود دارند و تا اندازه ای هم کشت می شوند. بعضی از انواع این گیاهان عبارتند از کاکوتی ،  نعناع  ،  بیدمشک و… .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *