مقالات

شهرستان فاروج؛ از قطب‌های مهم کشاورزی خراسان شمالی

شهرستان فاروج یکی از شهرستان های شرقی استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر فاروج می باشد. که  از غرب با شهرستان شیروان ، از جنوب با اسفراین ، از شرق با استان خراسان رضوی و از شمال با کشور ترکمنستان همسایه است. فاروج به شهرستان آجیلی معروف است و میزان آجیل و خشکبار قابل توجهی در آن تولید می‌شود.

باتوجه به شرایط کوهستانی شهرستان فاروج، آب‌وهوای این شهرستان سرد و خشک بوده و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌هایی معتدل است. همچنین به دلیل داشتن بلندترین ارتفاع نسبت به دریا درسطح استان، سردترین شهر خراسان جنوبی محسوب می شود. وضعیت آب‌ها نیز باتوجه به میزان بارش در سال‌های اخیر به وضعیت قابل قبولی رسیده‌است؛ ولی در چندین سال گذشته خشکسالی وجود داشت.

کشاورزی

شهرستان فاروج به دلیل قرار گرفتن در بین کوه کیسمار و رشته کوه کپه داغ(در شمال) و کوه شاه جهان و رشته کوه آلاداغ در جنوب از دشتی هموار و قابل کشت با آب فراوان و خاک مرغوبی برخوردار است.شهرستان فاروج به عنوان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی در استان خراسان شمالی می باشد و میزان سطح زیر کشت آن نیز در خراسان شمالی دارای مقام اول است.

مقدار اراضی زراعی و باغی این شهرستان حدود ۶۷۰۰۰ هکتار می‌باشد. که سالیانه حدود ۳۸۰۰۰ هکتار زیرکشت محصولات زراعی و باغی می‌رود. از مقدار اراضی آبی، ۴۲۷۷ هکتار گندم آبی، ۳۷۶۵ جو آبی، ۳۶۹۳ هکتار انگور، ۴۵۸۳هکتار انواع باغات دیگر(۲۹۸۳ هکتار) و زعفران(۱۶۰۰هکتار) و مابقی اراضی زیر کشت محصولات سیب زمینی، گوجه فرنگی، ذرت، پیاز، نخود و عدس می‌باشد.

همچنین ۱۴۲۶۵ هکتار زیر کشت گندم و جو دیم قرار می‌گیرد. تولید سالانه ۲۱۰۰۰ تن گندم، ۲۰۰۰۰ تن جو، ۵۸۰۰۰ تن انگور (۷۵درصد از انگور تولیدی تبدیل به کشمش و ۲۵ درصد به صورت تازه خوری استفاده می‌شود)، ۷۰۰۰تن انواع میوه‌های سردرختی و ۲۰۰۰ کیلوگرم سر گل زعفران می‌باشد.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *