مقالات

شهرستان فسا ؛ پر رونق در کشاورزی

شهرستان فسا یکی از شهرستان های استان فارس با مرکزیت شهر فسا است. این شهرستان از شمال به شهرستان استهبان، از شرق به شهرستان های داراب و زرین دشت، از جنوب به شهرستان جهرم، از غرب به شهرستان سروستان و از شمال غربی به شهرستان خرامه محدود می شود . این شهرستان چهارمین شهرستان پرجمعیت استان فارس است که به شهرستان گندم معروف است .

شهر فسا در ارتفاع ۱۱۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و بلندترین نقطه این شهرستان خرمن‌کوه در کنار روستای کچوییه با ۳۲۲۰ متر ارتفاع است. به‌طور کلی نزدیک به ۴۰ درصد از وسعت شهرستان فسا دشت و بقیه کوهستانی است.

آب وهواي شهرستان فسا گرم و خشک و معتدل است و میانگین میزان بارندگی آن، حدود 320 میلی‌متر در سال می‌باشد. میانگین دمای این شهر حدود 13 درجه سانتی گراد است. دمای هوا در تابستان به 42 درجه و کمینه دما در زمستان به 8- درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

فسا از نظر کشاورزی، شهرستانی پررونق است. این شهرستان از نظر تولید گندم رتبه اول کشور ایران را داراست . کشت پنبه نیز در فسا رونق فراوان دارد. با توجه به آب و هوای مناسب، وجود نخل‌های گرمسیری و درختان گردو و باغات مرکبات از قبیل پرتقال، نارنگی، انار، پسته، بادام، گردو و نارنج در این شهرستان متداول و به‌ طور گسترده‌ است.  در این شهرستان  زنبورداري و مرغداري رايج است و دامپروري به صورت سنتي و صنعتي (مدرن) انجام مي پذيرد كه دامهاي عمده ي آن را بز ، گوسفند و گاو تشكيل مي دهند .

باغداری

زیتون ومرکبات از محصولات باغی هستند که در این شهرستان به میزان نسبتاً زیادی کاشته می شود.  انواع مرکبات تولید شده در این شهرستان شامل پرتقال، لیمو ترش، لیمو شیرین، نارنگی و نارنج است.

انار و انجیردیگر از محصولات باارزش باغی هستند که در این شهرستان کاشته می شوند . این محصولات با شرایط اقلیمی شهرستان فسا سازگاری خوبی دارند.

یکی دیگر از محصولات باغی که در شهرستان گرم و خشک و کم آب فسا کشت می شود، خرما است. بادام و گردو نیز دیگر از محصولات باغی هستند که در این شهرستان کاشته می شوند .هندوانه و خربزه نیز از محصولات جالیزی قابل کشت در این شهرستان هستند .

پرورش محصولات در گلخانه در شهرستانی مانند فسا که شرایطی مانند آب و هوای گرم و کم آبی دارد، بر پرورش همان محصولات در فضای آزاد ارجح است. در شهرستان فسا تعداد زیادی گلخانه وجود دارد که در آن صیفی جاتی همچون خیار و گوجه (بیشتر خیار) و گیاهان دارویی مانند به لیمو و گل گاو زبان تولید می شوند .

زراعت

شهرستان فسا سابقه خوبی در زمینه کشت محصولات زراعی دارد. گندم از جمله غلاتی است که به میزان انبوه در این شهرستان کشت می شود. جو نیز به میزان کمتر از گندم اما به مقدار زیاد در این شهرستان کشت می شود . پنبه از دیگر محصولاتی است که به میزان نسبتا زیادی در این شهرستان کشت می شود .

حبوباتی همچون نخود، عدس، لوبیا، ماش و باقلا نیز در این شهرستان کشت می شوند.

لازم بذکر است که شهرستان فسا مقداري از محصولات زراعي و باغي ، صنايع دستي خود را به استان‌هاي همجوار و كشورهاي حوزه خليج فارس صادر مي کند .

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *