مقالات

شهرستان لارستان ؛ قطب مهم کشاورزی استان فارس

شهرستان لارستان یکی از شهرستان های جنوبی استان فارس با مرکزیت شهر لار است. لارستان در استان فارس در حد فاصل شهرستان‌های داراب، زرین‌دشت، جهرم، قیر و کارزین، خنج، اوز، گراش و لامرد قرار دارد و در شرق و جنوب با حاجی‌آباد، بندرعباس و بستک در استان هرمزگان همجوار است .

آب وهوای لارستان مختلف است واین اختلاف بیشتر به سبب پستی و بلندی زمین و کوهستان های بی آب و علف آن است . از این جهت لارستان در تابستان بسیار گرم می باشد و در زمستان نیز سرمای خشکی را دارد . هوای لار از اواسط اسفندماه تا اواسط بهار مخصوصاً در سالهایی که بارندگی کافی است بسیار مطلوب ودلپذیر است . متوسط بارندگی در این بخش حدود 203 میلی متر در سال است.

اما با این وجود که شهرستان لارستان در منطقه  گرم و خشک واقع شده است ، قطب مهم کشاورزی استان فارس می باشد .  اساس اقتصاد شهرستان لارستان بيش تر بر كشاورزی استوار است. عمده ترين فرآورده‌های كشاورزی لارستان پنبه، گندم، جو، تنباكو، كنجد، خرما، و مركبات را می توان نام برد. منابع آب جهت آبياری زمين های زراعی، چاه‌های معمولی، عميق و كاريز است . از دام داری در اين شهرستان بيش تر به روش سنتی انجام می گيرد و فرآورده های لبنی و دامی از جمله توليدات اين شهرستان به شمار مي‌آيند.

باغداری

با وجود اینکه شهرستان لارستان از جمله  نقاط گرمسیر در استان فارس است اما باغداری یکی از حوزه های رایج بخش کشاورزی در شهرستان لارستان است.

اقلیم شهرستان لارستان زمینه مناسبی را برای تولید خرما در این منطقه فراهم نموده است و ارقام تولیدی این شهرستان شامل خاصويي، برهي، مجول، پيارم و زاهدي هستند و ظرفیت مناسبی برای گسترش نخلستان های خرما وجود دارد.

خرما از بين محصولات درختي ، داراي اهميت بسياري است و 55 درصد از مساحت باغ هاي ميوه این شهرستان به كشت آن اختصاص دارد .سالانه حدود سه هزار تن خرما در این شهرستان برداشت مي شود . پرتقال ، نارنگي ، ليمو شيرين و ليموترش نيز از ديگر محصولات درختي لارستان است .

 زراعت

گندم ، محصول اول زراعی در شهرستان لارستان است ، كه سي هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي به آن اختصاص دارد . در سال های اخیر کشت دانه های روغنی نظیر کلزا، گلرنگ و کنجد نیز در این شهرستان انجام گرفته است. پنبه نیز از محصولات زراعی دیگری است که در این شهرستان کشت می شود .

در شهرستان لارستان زمینه رویش و توسعه کشت بیش از ۲۰ گونه از گیاهان دارویی به صورت آبی و دیم فراهم است. از جمله گیاهانی که در این شهرستان کشت شده‌اند می‌توان به خاکشیر، سیاه دانه، زیره سبز، چای ترش، بادام کوهی، کنار، مورینگا، آویشن باغی، مریم گلی، مرزنجوش، آنغوزه و نعنا فلفلی اشاره کرد که بسته به نوع گیاه در دو فصل بهار و پاییز کشت می‌شوند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *