مقالات

شهرستان لنجان یکی از حاصل‌خیزترین شهرستان‌ها در اصفهان

شهرستان لنجان یکی از آبادترین و حاصل‌خیزترین شهرستان‌ها در جنوب غرب استان اصفهان است ، که در امتداد زاینده رود قرار دارد . این شهرستان از شرق به شهرستان لنجان از شمال شرق به شهرستان نجف آباد شمال به شهرستان تیران و کرون از غرب به شهرستان شهرکرد و شهرستان در استان چهارمحال و بختیاری و از جنوب به شهرستان مبارکه محدود می‌شود .

به سبب آنكه شهرستان لنجان در حد فاصل نواحي نيمه خشك اصفهان و نيمه مرطوب چهارمحال و بختياري قرار گرفته، وضعيت آب و هوايي آن از غرب به شرق تغييرات زيادي را تجربه مي كند. به طوری که از غرب به شرق ميانگين بارندگي كاهش و ميانگين درجه حرارت افزايش مي يابد.

با توجه به وجود شالیزارهای برنج، این شهرستان یکی از بهترین محصولات برنج ایران را تولید می‌کند.  برنج لنجان، مهم‌ترین محصول کشاورزی در استان به‌شمار می‌آید. برنج این منطقه از نوع چمپا اما بسیار خوش‌بو و خوش طعم است؛ در سالهای اخیر به دلیل خشکسالی‌های پی در پی متأسفانه هنوز هم کشت غلط برنج ادامه دارد که باید هر چه سریع تر الگوی کشت مناسب جایگزین شود. . سایر محصولات این منطقه، گندم، چعندر قند، صیفی جات و اقسام میوه‌های سردرختی است. همچنین در بخش باغ‌بهادران از محصولاتی مانند گردو، بادام و غیره نیز می‌توان نام برد.

زراعت

تولیدات زراعی شهرستان لنجان نسبت به تولیدات باغی آن بیشتر است. در سال های گذشته که این شهرستان دچار کم آبی نبود، کشت برنج از جمله محصولات زراعی مهم این شهرستان محسوب می شد . اما در سال های اخیر به دلیل مشکلات کم آبی، کشت محصول برنج کاهش و تولیدات دیگر نظیرحبوبات و گیاهان دارویی جایگزین شده اند. که از جمله حبوبات کشت شده در این شهرستان شامل عدس، نخود و لوبیا می شود، که  هم به صورت دیمی و هم آبی کشت می‌شود . همچنین گیاهان دارویی در سطح این شهرستان کشت می شوند ، که عبارتند از : مانند هفت گیاه، گل گاوزبانف بومادران و خاکشیر .

گندم ، جو ، ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای ،  کلزا و موسیر از جمله دیگر گیاهان زراعی هستند ، که در لنجان کشت می‌شود و باتوجه به سازگاری با شرایط این  شهرستان قابلیت توسعه نیز دارند.

باغداری

فعالیت های مربوط به باغداری در شهرستان لنجان سال به سال به دلیل مشکلات کم آبی کمتر می شود.

با اینکه شهرستان جزو مناطق کم آب محسوب می شود؛ اما در این شهرستان عمده ترین فعالیت مربوط به تولید صیفی‌جات در مزراع به صورت آزاد است. دراین حوزه  تولید گوجه فرنگی و خیار از مزیت و کشت بالایی برخوردار است.

از جمله میوه‌های آجیلی تولیدی در شهرستان  لنجان ؛ گردو، بادام و پسته هستند .  گلابی ، بِه ، گیلاس، هلو و آلو نیز از جمله سایر محصولات باغی تولیدی این شهرستان می باشند .

در شهرستان لنجان فعالیت های گلخانه ای به صورت محدود و خیلی کم انجام شده است؛ ولی با توجه به وجود فضای کافی، زمین های مناسب و تمایل کشاورزان این منطقه به احداث گلخانه، امکان افزایش فعالیت های مربوط به گلخانه در شهرستان لنجان وجود دارد . صیفی‌جات و گل و گیاه زینتی نظیر گل رز قابلیت تولید در گلخانه‌های این شهرستان را دارند .

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *