مقالات

شهرستان مباركه نگين سبز استان اصفهان

شهرستان مباركه نگين سبز استان اصفهان و يكي از شهرستان‌هاي بسيار مهم فرهنگي، صنعتي و كشاورزي استان اصفهان مي‌باشد. این شهرستان در فاصله ی ۶۵ کیلو متری جنوب غربی اصفهان قرار دراد . از نظر موقعیت جغرافیایی، شهرستان مباركه ، از شمال به شهرستان فلاورجان، از شرق به شهرستان های شهرضا و اصفهان، از جنوب بـــه شهرستان شهرضا و استان چهار محال بختیاری و ازغرب به شهرستان لنجان محدود می شود. توپو گرافی عمومی شهرستان مباركه بصورت دشت است و شیب عمومی آن عمدتا از سمت جنوب به طرف شمال می باشد.

آب و هواي این شهرستان از يك طرف تحت تاثير آب و هواي سرد رشته کوه زاگرس  و منطقه ي چهارمحال و بختياري و از طرف ديگر تحت تاثير هواي گرم و خشك دشت هاي مركزي ايران قرار دارد .عبور رودخانه ي زاینده رود  از شمال اين شهر باعث اعتدال آب وهواي آن گشته است و نظم فصول چهار گانه در آن محسوس است. در فصل زمستان حركت توده ي هواي سرد و وزش باد از جانب مناطق كوهستاني زاگرس  موجب كاهش شديد دما و ريزش برف و باران مي شود و در فصل تابستان با وزش باد هاي گرم دشت هاي مركزي دماي هوا افزايش مي يابد .

شهرستان مباركه یک شهرستان صنعتی کشاورزی است که یکی از شاخصه های مهم آن در بخش کشاورزی تولید شلتوک برنج ،‌ گندم ،‌ جو ،‌ علوفه ،‌ انگور ، هلو و شلیل ،‌ گیلاس ، زیره ، گیاهان دارویی و محصولات سبزی و صیفی گلخانه ای است .

این شهرستان با 16 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی 97/4 درصد از سهم استان اصفهان را دارد که رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است .

محصولات مهم کشاورزی شهرستان مباركه را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد که عبارتند از :‌

1. زراعی                      2.  باغی                       3.  گلخانه ای

 

 زراعت و محصولات زراعی:

برنج محصول اصلی زراعی این شهرستان است که بصورت سنتی در شالیزار های حاشیه زاینده رود کشت می شود. برنج این منطقه تحت عنوان برنج لنجان در استان اصفهان شهرت دارد. پس از برنج محصولاتی مثل گندم، جو، زعفران، آفتابگردان، سیب زمینی، پیاز، صیفی، علوفه، ارزن، زیره سبز و گلرنگ از دیگر محصولات عمده زراعی این شهر هستند. گیاهان دارویی نیز از دیگر محصولاتی هستند که در این شهرستان کشت می شوند.

باغداری و محصولات باغی :

شهرستان مباركه در زمینه محصولات باغی، تولیدات ارزشمندی دارد که در سطح مناسبی تولید می شوند.  مبارکه از تولید کنندگان‌ عمده محصولات باغی نظیر انگور، هلو، شلیل، زرد‌آلو، به، انار، گیلاس، آلوچه، آلو، آلبالو و زیتون در استان اصفهان می باشد.

گیلاس از جمله محصولات باغی شهرستان مبارکه است که میزان تولید بالایی در باغات سه روستای هراتمه، فخرآباد و احمدآباد دارد .

انگور از دیگر محصولات باغی است که به میزان نسبتا زیادی در این شهرستان تولید می شود. قطب تولید انگور در این شهرستان روستای حسن آباد است. و انواع انگور تولیدی نیز شامل عسگری، یاقوتی و سیاه است.

هندوانه، خربزه و طالبی از محصولات جالیزی هستند که در شهرستان مباركه کاشته می شوند.

کشت گلخانه و محصولات گلخانه ای:

شهرستان مباركه با میزان تولید سالیانه ۳۰ هزار و ۳۳۰ تن محصولات سبزی و صیفی گلخانه‌ای رتبه دوم تولید این محصولات را در استان اصفهان دارد. با توجه به تغییرات اقلیمی، گلخانه ها در یک دهه اخیر گسترش قابل توجهی دراین  منطقه داشته اند و عمده محصولات تولیدی آن ها شامل گوجه فرنگی، خیار، فلفل، بادمجان و سبزیجات برگی می باشد .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *