مقالات

شهرستان مراغه در حوزه کشاورزی

شهرستان مراغه یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی به مرکزیت شهر مراغه می باشد. از سمت شمال با شهرستان تبریز، از سمت شرق با شهرستان‌های بستان‌آباد، هشترود و چاراویماق، از سمت غرب با شهرستان‌های بناب، عجبشیر و ملکان ورزقان و از سمت جنوب با استان آذربایجان غربی هم‌مرز است.

آب و هوای مراغه معتدل متمایل به سرد و نسبتاً مرطوب است. بیشینهٔ دمای این شهر در تابستان‌ها حدود ۳۵ درجهٔ سانتی‌گراد بالای صفر و کمینهٔ آن در زمستان‌ها حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر است؛ همچنین میزان بارش سالانه در مراغه حدود ۳۳۰ میلی‌متر و ایام یخبندان آن، حدود ۱۱۴۱ روز در سال است. به‌جهت قرارگرفتن این شهر در دامنهٔ جنوبی سهند، رودخانه‌هایی نظیر صوفی‌چای و مردق‌چای که از این کوهستان سرچشمه می‌گیرند، از داخل مراغه عبور کرده و در رونق و آبادانی شهر تأثیر به‌سزایی داشته‌اند.

کشاورزی

سطح اراضی باغی و زراعی شهرستان مراغه 120 هزار هکتار می باشد. ۲۳ هزار هکتار از این میزان باغی، ۶۳ هزار هکتار زراعی و ۳۵ هزار هکتار اراضی آیش است. که سالانه در این شهرستان  بیش از ۵۰۰ هزار تن انواع محصول باغی، دامی و زراعی تولید می‌شود.

سیب مراغه از شناخته شده ترین و محبوب ترین انواع سیب می باشد. بطوریکه شهرستان مراغه حدود ۱۰ هزار هکتار باغ سیب درختی دارد که ۵۰ درصد نیاز بازار میوه و تره بار استان آذربایجان شرقی را تامین می‌کند و همچنین قابلیت صادرات به کشورهای دیگر را نیز دارد.

شهرستان مراغه یکی از قطب های تولید انگور بسیار مرغوب در کشور محسوب می شود و دارای باغات بسیار زیبا وسرسبز انگورمی باشد. در شهر مراغه انواع بسیاز زیادی انگور کشت می شود که به رقمی بیش از 70نوع می رسد.

آلوی مراغه یکی دیگر از محصولات باغی محبوب و شناخته شده این شهرستان است. زمان برداشت این میوه در اوایل مرداد تا اواخر آن است و آلو تا آخر ماه مرداد بر روی درخت می‌ماند. از ویژگی های اصلی این آلو پیش رس بودن آن است.

بیشترین تولیدات زراعی این شهرستان را نیز گندم و نخود بیشترین تشكیل می‌دهد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *