مقالات

شهرستان مرند ؛ استوار بر پایه کشاورزی

شهرستان مرند یکی از شهرستان های شمال غربی استان آذربایجان غربی به مرکزیت شهر مرند می باشد. که از سمت شمال با شهرستان جلفا، از سمت شرق با شهرستان‌های ورزقان، از سمت غرب با استان آذربایجان غربی و از سمت جنوب با شهرستان شبستر هم‌مرز است.

مرند شهری چهار فصل است و دارای آب و هوای گرم و معتدل در تابستان و هوای سرد و کوهستانی در زمستان است. میانگین دمای سالانه شهر مرند بین ۲۲ تا ۳۷ درجه سانتی‌گراد بوده و میزان بارندگی سالانه در این شهر نیز نامناسب و متفاوت است و بین ۲۲۰ میلی‌متر تا ۳۷۰ میلی‌متر در سال متغیر است.

اقتصاد مرند بیشتر بر پایه کشاورزی استوار است. تمام منطقه مرند بنا به شرایط طبیعی برای  دامداری، کشاورزی و باغداری مناسب می‌باشد. محصولات مهم مرند شامل غلات (گندم و جو با بالاترین تولید در میان شهرهای آذربایجان شرقی) ، حبوبات، سبزیجات و سیفی جات است، که بسیار معروف می‌باشد. باغداری بسیار رایج و از محصولات مهم آن می‌توان زردآلو و انگور را نام برد. که علاوه بر مصارف داخلی مقداری به عنوان خشکبار صادر می‌شود.

در سالهای اخیر بعلت کاهش آب سفره‌های زیرزمینی کشاورزان زیان بسیاری دیده‌اند و روند مهاجرت به سوی شهرهای بزرگ را پیش گرفته‌اند. کشت زعفران که در اقتصاد کشاورزی به (گیاه طلائی) مشهور است، اخیراً به صورت گسترده در دهستان بناب واقع در شرق مرند ترویج گردیده‌است و از مرغوبیت بی‌نظیر و معروفیت خاصی برخوردار شده‌است.

همچنین شهرستان مرند دارای رتبه اول تولید پسته در شمال‌غرب کشور است و بخش یامچی به عنوان قطب اصلی کشت طلای سبز محسوب می‌شود.
ارقام غالب پسته در شهرستان مرند اکبری، احمدآقایی، کرامتی، کله‌قوچی، اوحدی و … بوده که از مرغوبیت و بازارپسندی خوبی برخوردارند.
همچنین این شهرستان یکی از قطب‌های تولید بادام در کشور است. بیشترین سطح زیرکشت باغات بادام در شهر بناب مرند و روستاهای دولت آباد، ابرغان و زرغان از توابع بخش مرکزی و روستاهای یکان کهریز، یکان علیا و روم قویسی بخش یامچی قررا دارد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *