مقالات

شهرستان مرودشت ؛ دارای اهمیت زیاد در بخش کشاورزی

شهرستان مرودشت یکی از شهرستان های استان فارس با مرکزیت شهر مرودشت است. مرودشت از شهرستان های مرکزی استان فارس است که از جنوب به شهرستان شیراز، از غرب به شهرستان سپیدان، از شمال به شهرستان اقلید، از شمال شرقی به شهرستان پاسارگاد و از شرق به شهرستان ارسنجان محدود می شود. این شهرستان جلگه ای، آبرفتی و هموار است. که از ضلع شمالی، غربی و جنوبی به کوهستان منتهی می شود و از جنوب شرقی و شرقی تا دریاچه بختگان امتداد می یابد.

این شهرستان دارای آب و هوای معتدل با زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های معتدل می‌باشد. میانگین دمای منطقه طی دوره پانزده ساله، 20 درجه سانتیگراد و میانگین بارش منطقه حدود 365 میلی‌متر در سال است که عمدتاً به صورت باران و برف می‌بارد.

کشاورزی

شهرستان مرودشت دارای شرایط مساعد جغرافیایی یعنی آب فراوان و زمین حاصل خیز بوده و به همین جهت از اوضاع اقتصادی خوبی برخودار است.شهرستان مرودشت در منطقه مناسبي واقع شده كه از نظر كشت محصولات كشاورزي از اهميت زیادی برخوردار است. اين منطقه كه يك منطقه صنعتي كشاورزي است، در زمينه توليدات ذرت، برنج، گوجه فرنگي و ساير محصولات ديگر نظير خيارسبز، كلم، بادمجان،‌ هويج و زيتون براي واحدهاي توليدي بسيار حائز اهميت است. برنج مرغوب کامفیروز، انار سیدان، گردوی دشتک و چغندر از جمله تولیدات دیگر محصولات کشاورزی این شهرستان ‌است. مرودشت بیش از یک دهه است که مقام اول تولید گندم ایران را به خود اختصاص داده‌است. وجود سد مخزنی درودزن با گنجایش یک میلیارد متر مکعب، بستر مناسبی را برای توسعه کشاورزی در این شهرستان فراهم کرده است.چاه ها و کاریزهای متعدد آب کشاورزی این منطقه را تامین می کنند.

مرودشت دارای 170 هزار هکتار اراضی مزروعی شامل 148 هزار هکتار اراضی آبی و 22 هزار هکتار اراضی دیم است. عمده ترین محصولات زراعی منطقه را گندم آبی، جو آبی ، شلتوک، چغندر قند، ذرت دانه ای و علوفه ای تشکیل می­دهند و انواع جالیز بالاترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است. شهرستان مرودشت با توجه به وجود آب کافی از لحاظ باغ داری نیز در موقعیت مناسبی قرار دارد. انگور، سیب، بادام، گردو، هلو، زردآلو، انار و .. در باغ های این شهرستان تولید می شوند و مازاد آن به دیگر استانها و شهرستان ها و بعضی کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود. شهرستان مرودشت با توجه به وجود مراتع و چراگاه های غنی از علوفه، استعداد فراوانی در زمینه پرورش دام و طیور دارد .

شهرستان مرودشت در خصوص سیستم‌های آبیاری نوین ازلحاظ تعداد طرح رتبه اول و ازنظر سطوح زیر کشت بعد از اقلید رتبه دوم استان فارس را به خود اختصاص داده است . که در این شهرستان تاکنون در 6 هزار و 800 هکتار از اراضی سیستم آبیاری نوین مورد بهره‌برداری قرارگرفته است .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *