مقالات

شهرستان ملکان؛ قطب تولید انگور در استان آذربایجان شرقی

شهرستان ملکان یکی از شهرستان های جنوب غربی آذربایجان شرقی به مرکزیت شهر ملکان می باشد. این شهرستان  محل اتصال سه استان آذربايجان شرقي و غربي و كردستان مي باشد. که  از سمت شمال به شهرستان بناب و از قسمت جنوب و جنوب غربي به شهرستان مياندوآب از استان آذربايجان غربي و از سمت غرب و شمال غربي به درياچه اروميه و سرزمينهاي غربي به درياچه اروميه و سرزمينهاي شوره زار اطراف درياچه محدود مي شود.

آب و هوای ملکان تحت‌تأثیر جریان‌های آسیای مرکزی، اقیانوس اطلس، دریای خزر، دریای سیاه و دریای مدیترانه قرار می‌گیرد. جریان‌های آسیای مرکزی در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان موجب بارندگی و گاهی برف می‌شوند،جریان‌های اقیانوس اطلس و دریای خزر (بادهای خزری) بیش‌تر در منطقهٔ ارسباران موجب بارش می‌شوند و گهگاهی مناطق جنوبی‌تر را نیز تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند. جریان‌های دریای سیاه و دریای مدیترانه (بادهای سفید) در فصل‌های بهار و زمستان موجب بارش می‌شوند.

شهرستان ملكان به سبب حاصل خيزی خاک و مساعد بودن اوضاع جوی و دسترسی آسان به آب های سطحی و زيرزمينی مركز كشاورزی مهمی است و محصولات کشاورزی و باغی فراوانی دارد.   عمده ی محصولات تولیدی کشاورزی این شهرستان شامل غلات، ميوه به ويژه انگور، صيفی جات و سيب زمينی است.

ملکان قطب تولید انگور در سطح استان آذربایجان شرقی می باشد. این شهرستان اولین تولیدکننده انگور استان آذربایجان شرقی و دومین مهد انگور کشور محسوب می‌شود. سطح زیر کشت باغات انگور ملکان ۸۸۵۰ هکتار است که سالانه حدود  ۱۵۹ هزار و ۳۰۰ تن محصول انگور در این شهرستان تولید می شود.

همچنین علاوه بر انگور  باغات بادام، گردو، سیب، زردآلو، گیلاس، گلابی، شفت آلو، آلبالو و توت فرنگی نیز دراین شهرستان وجود دارند که محصول خوبی را تولید می‌کنند.

در حوزه محصولات زراعی این شهرستان گندم دارای مقام اول می باشد. بعد از گندم بترتیب جو، يونجه آبي، نخود ، پياز، گوجه فرنگي ، چغندر قند،ذرت و سيب زميني از ديگر محصولات كشاورزي زراعي این منطقه می باشد.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *