مقالات

شهرستان ممسنی ؛ قطب تولید انگور در استان فارس

شهرستان ممسنی از لحاظ جغرافیایی در غرب شیراز قرار گرفته‌است و پیش تر بخشی از شهرستان کازرون بوده است.این شهرستان از جنوب به شهرستان کازرون، از غرب به استان های بوشهر و کهگیلوله و بویراحمد و از شرق به شهرستان سپیدان محدود می شود. شهرستان مَمَسَنی یکی از شهرستان‌های تاریخی و کهن استان فارس در ایران است. مرکز این شهرستان، شهر نورآباد می‌باشد.

آب و هوای شهرستان ممسنی ، در بخش های مختلف آن بسیار متفاوت است ، در بخش های دشمن زیاری و شمال بخش جاوید هوا سرد و زمستان پوشیده از برف است . ولی در بخش مرکزی و قسمت های جلگه ای جاوید هوا معتدل است .  همچنین در بخش ماهور میلاتی تابستانی بسیار گرم دارد.

بنابراین این شهرستان از لحاظ آب و هوایی دارای سه اقلیم است:

  1. اقلیم گرم و خشک.
  2.  اقلیم معتدل و مرطوب.
  3. اقلیم سردسیری.

اقتصاد شهرستان ممسنی بر پایه کشاورزی، دامداری و قالی‌بافی استوار است. آب کشاورزی در این منطقه از چشمه، کاریزها، چاه‌ها و رودخانه‌ها تأمین می‌گردد. مهم‌ترین فراورده‌های کشاورزی آن عبارتند از: برنج، گندم، جو، انگور ،مرکبات و خرما. که از نظر تولید  انگور مقام اول در استان فارس را دارا می باشد .در آبادی‌های این شهرستان دامداری رونق بسیار داشته و دام‌ها بیشتر شامل گوسفند و گاو است.

زراعی

شهرستان ممسنی دارای 93292 هکتار اراضی زراعی می باشد که سالیانه به طورمیانگین 150 هزار تن محصول از این سطح تولید می شود . که شامل 100 هزار تن گندم و 40هزارتن برنج می باشد .

در این شهرستان کشت دانه های روغنی نظیر کلزا، کنجد، گلرنگ و آفتابگردان آجیلی و روغنی نیز انجام می شود .

شهرستان ممسنی دارای شرایط ویژه و منحصر به فردی برای پرورش گیاهان دارویی در استان فارس است.  به لیمو، آویشن باغی، بادرنجبویه، آنغوزه، مورد و مرزنجوش، شیرین بیان، مریم گلی و شمعدانی عطری از مهمترین گونه های قابل کشت در شهرستان ممسنی هستند .

 باغداری

باغداری پایه اقتصادی  شهرستان ممسنی را تشکیل می‌دهد. عمده محصولات باغی در این شهرستان شامل  انگور، پرتقال، ليموترش، انار، ليموشيرين و زيتون است .

شهرستان ممسنی در استان فارس یکی از قطب های مهم تولید انگور در جنوب کشور است. در بخش دشمن‌زیاری و منطقه جاوید از توابع بخش مرکزی ممسنی در حدود ۱۸۰۰۰ هکتار باغ انگور وجود دارد که همگی به صورت دیم بوده و سالانه بخش زیادی از انگور، غوره، مویز و سایر محصولات مصرفی مرتبط با انگور را تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند .

انار از دیگر محصولات باغی این شهرستان می باشد . که عمده محصول انار شهرستان ممسنی در مناطق بوان و جاوید بدست می آید.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *