مقالات

شهرستان مهدیشهر در زمینه کشاورزی

شهرستان مهدیشهر یکی از شهرستان های شمال غربی استان سمنان به مرکزیت شهر مهدیشهر می باشد. که از شرق و جنوب شرق به شهرستان سمنان، از جنوب و جنوب غربی به شهرستان سرخه، از غرب به استان تهران و از شمال به استان مازندران محدود می‌شود.

شهرستان مهدیشهر همانند سایر شهرستان های شمالی استان سمنان دارای آب و هوای کوهستانی است. این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در مجاورت سلسله جبال البرز دارای آب و هوایی ملایم و مطبوع در تابستان می‌باشد و در عوض در زمستان بیشتر روزها پوشیده از برف و دچار یخبندان بوده و گاه و بیگاه راه‌های آن بسته می‌شود. در سلسله جبال البرز نقطه‌ها تا ۸۵۰ میلی‌متر و در کویر تا ۲۵ میلی‌متر باران در سال اندازه‌گیری شده‌است.

در ادامه مطالب به بررسی محصولات کشاورزی تولیدی در این شهرستان دربخش باغداری وگیاهان دارویی می پردازیم.

باغداری

گردو از جمله محصولات باغی این شهرستان می باشد. اقليم معتدل همراه با بارش هاي ملايم در دوره هاي مناسب و به دور از سرماي ناگهاني، بهترين شرايط اقليمي براي درخت گردو است. در استان سمنان، دامنه هاي جنوبي و كوهپايه اي رشته كوه هاي البرز كه بيشتر شمال شهرستان مهديشهر و برخي نواحي شمالي شهرستان هاي شاهرود و ميامي را شامل مي شوند، داراي اين نوع شرايط اقليمي هستند.  منطقه گردشگري بين المللي شهميرزاد در شهرستان مهديشهر  به داشتن محصول گردوي باكيفيت در كشور مشهور است. كشت گردو در شهميرزاد، سابقه تاريخي دارد و درختان يك هزار ساله آن گواه بر اين گفته است.

علی رغم نوسانات دمایی، استان سمنان دارای بیشترین بازدهی تولید و پتانسیل عملکرد محصول انار در بین استانهای کشور است. بیشترین سطح زیرکشت انار در استان سمنان مربوط به منطقه ایوانکی در شهرستان گرمسار است؛ ولی انارهای تولیدی در مناطق سمنان، سرخه، درجزین و مهدیشهر نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

آلو و زردآلو یکی دیگر از اصلی ترین تولیدات باغی در سطح این شهرستان می باشد. بیشتر این محصول در منطقه شهمیرزاد که عمدتاً هم آلوی بخارایی است، کشت می شود. روستای فولاد محله در شمال مهدیشهر قطب تولید توت فرنگی در استان سمنان است .این توت فرنگی ها از اردیبهشت تا اواخر آبان ماه در چندین مرحله برداشت می شوند و به توت های چهارفصل معروف هستند.

گیاهان دارویی

استان سمنان يكي از استان هاي نمونه در كاشت گياهان دارويي در كشور به شمار مي رود. شهرستان مهدیشهر در دامنه جنوبی رشته کوه البرز واقع شده و در نتیجه اقلیم مرطوب و نیمه مرطوبی را در آن شاهد هستیم. عرصه‌های منابع طبیعی مهدیشهر با سطحی معادل ۱۹۵ هزار هکتار از منابع با ارزشی هستند که دارای پوشش گیاهی مناسبی از گیاهان دارویی می باشند .باریچه اصلی ترین نوع از گیاهان دارویی است که در سطح این شهرستان کشت و تولید می شود. اسپرس، سه کاله و فیستوکا نیز از دیگر گیاهان دارویی این منطقه هستند. باید اشاره کرد تنها در يك منطقه روستايي شهميرزاد، بيش از پنج نوع گياه دارويي رويش مي كند.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *