مقالات

شهرستان مهر ؛ از قطبهای کشاورزی در جنوب استان فارس

شهرستان مهر یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است . که در فاصله 320 کیلومتری جنوب مرکز استان فارس قرار دارد. مرکز این شهرستان ، شهر مهر است این شهرستان از شمال و شرق به شهرستان لامرد محدود می شود، از شمال غرب به شهرستان فراشبند و خنج و از طرف غرب با شهرستان جم در استان بوشهر هم مرز بوده و از طرف جنوب و غرب نیز به شهرستان های پارسیان در استان هرمزگان و عسلویه در استان بوشهر امتداد دارد.

آب و هوای این شهرستان از نظر تقسیم بندی هواشناسی جزء مناطق گرم و خشک است. متوسط بارندگی در این بخش حدود 298 میلی متر در سال است. حداکثر درجه حرارت در ماه های تیر و مرداد به 50 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و حداقل دما در زمستان به صفر می رسد.

پوشش گیاهی منطقه از گونه‌های گرمسیری زاگرس و شامل درخت و درختچه‌های هر چند تنک و کم پشت کنار (سدر)، کهور، نخل، خارشتر، بادام کوهی، بنه، انجیر، گون، ساری سولماز، شکر تیغال، قیچ، قره گز، بارهنگ، تنگرس، انار شیطان، گزوناترک و …می باشد .

تامین آب کشاورزی و کشاورزی

عمدهء آبهای شهرستان مهر مربوط به دو رودخانه شور مهران و دارالمیزان می باشد . این دو رودخانه دائمی نبوده و در بیشتر سال خشک هستند و در مدت کوتاهی از سال به صورت سیلابی جربان دارند. این دو رودخانه با عبور از تشکیلات گچی و نمکی کیفیت آنها به شدت تنزل می یابد و شور می شوند و برای کشاورزی مناسب نمی باشند. آبهای زیر زمینی بوِیژه چاهها و قناتها سهم عمده ای در تامین آب برای بخشهای مختلف کشاورزی بر عهده دارند.

شغل مردم شهرستان مهر در گذشته کشاورزی همچون کشت جو، گندم، عدسی، ذرت، سیب زمینی، لوبیا، خیار، هندوانه، گوجه، بادمجان و انواع سبزیجات بوده است.

تعدادی از مردم نیز به دامپروری می پرداختند و به دلیل همجواری با کشورهای حاشیه خلیج فارس عده ای نیز به کار تجارت از طریق دریا مشغول بودند.

امروزه نیز این شهرستان با هزاران هکتار اراضی وسیع کشاورزی که بیش‌ترین آن در بخش‌های اسیر و گله دار است یکی از قطبهای کشاورزی در جنوب استان فارس به‌شمار می‌رود.  لیموترش، خرما، گندم، جو، کلزا و بسیاری از محصولات جالیزی مانند خربزه و گوجه فرنگی در اراضی کشاورزی این شهرستان تولید و عرضه می‌شود.

بیش از ۵۰ نوع از ارقام خرما در شهرستان مُهر وجود دارد . که عمده ی این ارقام شامل خاصویی، شاه محمدی، هلیله، شاهانی، مزویی، کبکاب و لشت است.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *