مقالات

شهرستان مه ولات؛ از قطب های کشاورزی خراسان رضوی

شهرستان مه ولات یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر فیض آباد می باشد. که ز شمال شرق و شرق به شهرستان تربت حیدریه، از جنوب شرق به شهرستان رشتخوار، از جنوب به شهرستان گناباد و بجستان و از غرب و شمال غرب به شهرستان خلیل‌آباد و کاشمر محدود می‌شود.

آب و هوای حاکم بر شهرستان مه ولات با توجه به وضعیت توپوگرافی و پستی و بلندی های موجود در شمال و جنوب متفاوت می باشد. شمال این شهرستان کوهستانی و دارای آب و هوایی نیمه خشک و قسمت مرکزی و جنوبی شهرستان دارای آب و هوای خشک و کویری است. میزان بارندگی در این شهرستان با توجه به موقعیت شمال و جنوب متغیر است.

کشاورزی

شهرستان مه ولات بعنوان یکی از قطب های کشاورزی به لحاظ تولید محصولات زراعی و بویژه باغی در سطح استان خراسان رضوی می باشد. که همچون خط سبزی در حاشیه کویر واقع شده است. این شهرستان با سطح زیر کشت افزون بر ۴۳هزار هکتار محصولات زراعی وباغی وتولید حدود ۱۳۰هزار تن محصولات کشاورزی در مجموع ۳درصد از تولیدات کشاورزی استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است . که رتبه اول تولید پسته و انار و همچنین رتبه پنجم تولید زعفران را در خراسان رضوی دارد.

شهرستان مه ولات از لحاظ تولید پسته در استان خراسان رضوی به عنوان قطب تولید این محصول محسوب می شود. بیشتر پسته تولید شده در این شهرستان از نوع سفید بادامی است، که به صورت خام به استان های اطراف و کشورهای اروپایی صادر می شود.

همانطور که گفتیم شهرستان مه ولات مقام نخست سطح زیر کشت و تولید انار در خراسان رضوی را دارا می باشد. که سالانه ۲۳ هزار تن انار از دو هزار و ۳۰۰ هکتار باغ‌های کشاورزی، برداشت و روانه بازار مصرف می شود. مهم‌ترین رقم انار این شهرستان از نوع اردستانی است که ۹۰ درصد سطح زیر کشت را شامل می‌شود و ۱۰ درصد بقیه نیز از ارقام خزر، عقدا، شیشه، کپ و ملس بجستان است.

همچنین کشاورزان مه‌ولات 3.3 درصد تولید زعفران استان خراسان رضوی و 2.5 درصد تولید این محصول در کشور را با تولید ۱۴ تن و ۴۰۰ کیلوگرم زعفران در اختیار دارند. این شهرستان همچنین با دارا بودن۴۵۰۰ هکتار اراضی زیر کشت پنبه ۹٪پنبه استان خراسان رضوی را تولید می کند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *