مقالات

شهرستان میاندوآب ؛ مناسب برای تولید محصولات کشاورزی

شهرستان میاندوآب یکی از شهرستان های جنوبی استان آذربایجان غربی به مرکزیت شهر میاندوآب می باشد. که از سمت شمال با استان آذربایجان شرقی، از سمت غرب با شهرستان نقده ، از سمت جنوب با شهرستان های بوکان و مهاباد و از سمت شرق با شهرستان شاهین دژ هم مرز است.

شهرستان میاندوآب دارای آب و هوایی معتدل کوهستانی است. تابستان‌ها معتدل و زمستان‌ها سرد و معتدل است. ارتفاع آن از سطح دریا در مرکز شهر حدود ۱٬۳۰۰ متر است. شکل زمین این شهرستان  به صورت کوهستانی و تپه‌ای می‌باشد و کوه‌های زاگرس از غرب به میاندوآب ختم می‌شود.

کشاورزی

میاندوآب شهرستانی کشاورزی و تا اندازه‌ ای صنعتی است.  اقلیم مناسب این شهرستان، بستر مناسبی را برای تولید محصولات کشاورزی فراهم نموده است. که بخش کشاورزی در اقتصاد میاندوآب نقش مهمی ایفا می‌کند.  این شهرستان دارای ۴۶ هزار هکتار اراضی قابل‌کشت شامل بیش از ۳۶ هزار هکتار اراضی زراعی و هشت هزار هکتار باغی است که سالانه حدود ۹۰۲ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، در آن تولید می شود. سیستم کشاورزی در این شهرستان سنتی است که با مدرنیزه و مکانیزه کردن آن می توان بازده تولید را تا چندین برابر افزایش داد.

در شهرستان میاندوآب باغات سیب، بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است. سیب تولیدی منطقه بیشتر از نوع سیب های زرد و قرمز لبنانی موسوم به گُلدِن و رِد دِلیشزاست و مابقی ارقام تابستانه و بومی است. باغات انگور دومین محصولی است که بیشترین سطح زیر کشت را در میاندوآب دارد.  گلابي، به، بادام، گردو، آلو، هلو، شليل، زردآلو، گيلاس و آلبالو از دیگر محصولات باغي اين شهرستان است.

عمده محصولات زراعی در این شهرستان شامل گندم با ۷۱ هزار تن و چغندرقند با ۲۰۵ هزار تن می باشد. استان آذربایجان غربی رتبه دوم تولید یونجه در كشور را به خود اختصاص داده است و شهرستان میاندوآب بیشترین سطح زیر کشت این محصول را دارا است.  همچنین شهرستان میاندوآب با توجه به ارتفاع از سطح دريا و اقليم و خاك مناسب داراي اراضي مستعدي جهت كشت گياه زعفران است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *