مقالات

شهرستان نائین ؛ از گذشته بر پایه کشاورزی

شهرستان نائین شهرستانی است که درشرق استان اصفهان قراردارد . مرکز این شهرستان شهر نائین است.  شهرستان نائین وسیعترین شهرستان استان اصفهان و یکی از بزرگترین شهرستانهای ایران است. شهرستان نائین از شمال به استان سمنان، از شرق به استان خراسان، از جنوب به استان یزد و از مغرب به شهرستان‌های اردستان و اصفهان محدود می‌شود.

نایین دارای آب و هوایی کویری است . اختلاف درجه حرارت شب و روز در فصول سال کاملاً محسوس است و بارش آن بسیار کم و تابستان‌ها طولانی و بدون باران است. انارک از بخش‌های شهرستان نایین، دارای آب و هوایی گرم و خشک است . روستای نیستانک ازروستای مهم منطقه در کنار جاده نایین – اردستان و بر سر راه ترانزیت تهران– بندرعباس قرار دارد. این روستا در موقعیت بسیار مناسب ارتباطی قرار دارد و جزءاقلیم بیابانی سرد و یا معتدل است و در تابستان‌ها با کمبود شدید آب روبرو است.

اقتصاد نائین از گذشته بر پایه کشاورزی و صنایع دستی بوده‌است. اما از آنجا که نائین شهری گرم و خشک است، با کمبود آب روبروست (همان مقدار آب هم فوق‌العاده شور است ) ، از این‌رو کشاورزان ناچار به مبادرت به کاشت درختانی کرده‌اند که به آب کمتری نیاز داشته باشد. به همین خاطر بیشتر باغ‌های نائین را درختان انار و پسته تشکیل می‌دهد . کشت و کار نیز محدود به گندم و جو است. به ندرت تعدادی از کشاورزان این منطقه به کشت شلغم  و زعفران نیز رو می‌آورند ، ولی عمده این کشت‌ها به مصرف روزمره خود کشاورز خواهد رسید. دامپروری در حد تأمین احتیاجات روزمره مردم رایج است.

باغداری

همانطور که گفتیم  بیشتر باغ‌های نائین را درختان انار و پسته تشکیل می‌دهد . پسته ی تولیدی در این شهرستان کیفیت بسیار خوبی دارد و  نائین شرایط آب و خاک خوبی برای احداث باغات پسته دارد . انارهای تولید شده در این شهرستان ترش هستند و معمولا علاوه بر اینکه در داخل شهرستان و استان مصرف می شوند، در استان های اطراف نیز بازار فروش خوبی دارند.

سایر محصولات باغی نظیر انگور، آلو، هلو و زردآلو نیز به صورت محدود در شهرستان کاشته می شوند و بیشتر این قبیل محصولات برای تامین نیاز شهرستان هستند.

همچنین در شهرستان نائین چند گلخانه برای تولید صیفی جات نیز احداث شده است .  در گلخانه های این شهرستان صیفی جاتی نظیر گوجه فرنگی، خیار و فلفل سبز و دلمه ای تولید می شود.

زراعت

تولیدات زراعی شهرستان نائین در چند سال اخیر به دلیل مشکلات کم آبی بسیار کاهش یافته است و بیشتر این تولیدات برای تامین نیاز شهرستان انجام می شود . بیشترین تولیدات زراعی شهرستان گندم، جو و زعفران هستند .

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *