مقالات

شهرستان نطنز پیشرو در کشاورزی

شهرستان نطنز از شهرستان‌های استان اصفهان در کشور ایران است. مرکز این شهرستان شهر نطنز است .  این شهرستان از شمال به کویر آران و بیدگل، از جنوب به میمه، از شرق به اردستان و از غرب به کاشان محدود می باشد . در تقسیمات رسمی کشوری، شهرستان نطنز در حال حاضر دارای دو بخش مرکزی و بخش امامزاده، چهار شهر نطنز، طرق رود، بادرود و خالد آباد و پنج دهستان به نام‌های کرکس، طرق‌رود، برزرود، امامزاده و خالدآباد است .

آب و هوا

نطنز ارتفاعی معادل با یک هزار و 600 متر از سطح دریا دارد. در واقع شهری کوهپایه‌ای است که دارای 3 نوع آب وهوای متمایز از یکد یگر است:

1-روستاهای غربی وجنوبی که در اطراف کوه کرکس با ارتفاع تقریبی 3895 متر قرار گرفته اند . دارای آب وهوای سردسیری با زمستان های فوق العاده سرد توام با برف و یخ وتابستان معتدل با آب و هوای لطیف و بهار وپاییزمعتدل هستند .

2-نواحی بین کوهستان و کویر یا جلگه هایی که به دامنه کوه ها پایان میگیرند . از بارندگی کمتری برخوردارند و دارای زمستان های سرد و خشک و تابستان های نسبتا معتدل می باشد .

3-نواحی بادرود دارای آب و هوای بری و سخت ویژه کویر با زمستان های خشک وبدون برف و باران و تابستان های گرم وطولانی می باشد.

کشاورزی

سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی در این شهرستان بالغ بر 12 هزار هکتار است . که حدود 7500 هکتار به زراعت و 4500 هکتار به باغات اختصاص دارد .  عمده سطح زیرکشت زراعت در بخش امامزاده و عمده باغات نیز در بخش مرکزی واقع شده است . که از این سطوح سالیانه حدود 150 هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی تولید می شود. که بخشی از این محصولات در نطنز مصرف می شود و مابقی نیز به خارج از شهرستان صادر میشود.

 زراعت

شهرستان نطنز یکی از مراکز تولید زعفران در استان اصفهان است .  این محصول بیش از 170 هکتار سطح زیرکشت مقام اول را در استان اصفهان دارد . سالیانه حدود 700 کیلوگرم زعفران در نطنز تولید و روانه بازار میشود .

ازجمله مهمترین محصولات زراعی این شهرستان می توان به گندم 1400 هکتار ، جو 2000 هکتار ، صیفی جات 1300 هکتار ، ذرت 700 هکتار اشاره کرد . که از این سطوح بالغ بر 6800 تن گندم 800 تن جو ، 35000 تن صیفی جات و 15000 تن ذرت علوفه ای و دانه ای تولید می شود .

اقلیم شهرستان نطنز یکی از مناسب‌ترین اقلیم‌ها برای پرورش گیاهان دارویی مانند نعنا، زیره، آویشن، پونه، بیدمشک و … است .

 باغداری

گلابی  شهرستان نظنز از جمله بهترین محصولات باغی این شهرستان  به شمار می‌‌‌‌‌آید. کیفیت این محصول به قدری خوب است که آن را تحفه نطنز می‌نامند. اینکه کاشت گلابی با اقلیم این منطقه سازگار خوبی دارد .

انارنیز از جمله مهم ترین تولیدات باغی در این شهرستان است ، که از نظر سطح زیرکشت مقام دوم را در استان اصفهان داراست. سطح زیرکشت این محصول بالغ بر 1300 هکتار است که عمده آن در بخش امامزاده کشت شده و بالغ بر 26000 تن انار تولید و روانه بازار میگردد . اکثر باغات این شهرستان در بخش امامزاده از نوع رقم نادری است .  این رقم ، صادراتی است لذا از نظر صادرات به خارج از کشور نیز قابل توجه است .بطوریکه حدود 30% از تولید این شهرستان به خارج از جمله کشور اروپایی و شرق آسیا صادر میشود . شهرستان نطنز از نظر صادرات انار مقام اول در استان اصفهان را داراست .

کشت گلخانه

در این شهرستان بالغ بر 11 هکتار سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای اعم از خیار ، گوجه ، فلفل و گل بریده و آلوئه وراء است.که مهمترین آن گلخانه گل بریده به وسعت 5000 مترمربع است که مجهز به سیستم هیدروپونیک است . در مجموع بالغ بر 3000 تن صیفی و سبزی از گلخانه های این شهرستان تولید میشود.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *