مقالات

شهرستان نهاوند دارای پتانسیل‌ در بخش کشاورزی

شهرستان نهاوند در جنوب استان همدان قرار دارد . مرکز این شهرستان شهر نهاوند است که از شهرهای تاریخی ایران است. مردم شهرستان نهاوند اکثریت به زبان لری گویش نهاوندی سخن می‌گویند. در سال ۱۳۹۵، جمعیت شهر نهاوند ۸۵۰۰۰ نفر بوده است که پس از همدان و ملایر سومین شهر بزرگ استان همدان به شمار می‌آید. این شهرستان از شمال به شهرستان تویسرکان، از شمال غرب و غرب به استان کرمانشاه، از جنوب و جنوب شرق به استان لرستان و از شرق به شهرستان ملایر محدود می‌گردد. نهاوند با توجه به داشتن منابع آبی متعدد همچون 4 رودخانه (گاماسیاب، رودخانه ملایر، خرچنگ‌رود و قلقل‌رود) و تعداد 264 سراب، چشمه و قنات و تعداد 776 حلقه چاه عمیق و نیمه‌عمیق؛ پتانسیل‌ها و توانمندی‌های بی‌شماری در زمینه كشاورزی دارد.

کشاورزی

انواع محصولات كشاورزی  همچون گندم، چغندرقند، كلزا، یونجه، گشنیز و همچنین محصولات باغی در شهرستان نهاوند کشت میشوند . که زمان برداشت این محصولات با یکدیگر متفاوت است. به‌طور مثال، محصولی چون گندم در تیرماه و جو در نیمه دوم خرداد ماه برداشت می‌شوند؛ ذرت در مهرماه و محصولات باغی نیز از نخستین میوه‌ها كه شامل گیلاس و آلو هستند، در ماه‌های مختلف برداشت شده و محصولاتی همچون هلو و سیب را تا آبان ماه برداشت خواهیم كرد.یکی دیگر از محصولات قابل کشت در شهرستان نهاوند گشنیز است که كاشت گشنیز در 2 هزار هكتار از زمین‌ها انجام می‌شود كه حدود 4 هزار تن در سال، تولید دارد و اوایل تابستان زمان برداشت این محصول است.

برای مبارزه و شناسایی آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز، 5 كلینیك گیاه‌پزشكی در شهرستان احداث شده كه به صورت دائم 1 نفر و در هر فصل كاری 16 نفر نیروی متخصص زیر نظارت واحد حفظ نباتات در این مركز، فعال هستند. اگر كشاورزان برای بیمه محصولات خود اقدام كنند، در موارد این‌چنینی كه كمبود باران باعث صدمه به محصولات می‌شود، بیمه؛ بخشی از خسارت را جبران خواهد كرد البته بیمه فقط متقبل خسارات محصولات می‌شود و كشاورزان باید با پیش‌بینی این مسأله كه ممكن است با كم‌آبی و كاهش نزولات جوی مواجه شوند، آبیاری قطره‌ای را برای محصولات در پیش بگیرند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *