مقالات

شهرستان نیک شهر؛ پیشرو در تولید محصولات ارگانیك

شهرستان نیک شهر یکی از شهرستان های جنوب غربی استان سیستان و بلوچستان به مرکزیت شهر نیک شهر می باشد. که از شمال به شهرستان ایرانشهر، از جنوب به شهرستان چابهار، از غرب به استان کرمان، از شرق به شهرستان سرباز محدود مى‏شود.

آب و هواى شهرستان نیک شهر در تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل است و بادهاى باران‏ آور موسمى در فصل تابستان و بادهاى باران ‏آور غربى (مدیترانه‏ اى) در فصل زمستان در این منطقه موجب ریزش پراکنده باران مى‏شوند. درجه حرارت متوسط شهر نیکشهر در سال ۱۳۷۵ و میزان بارندگى سالیانه آن به ترتیب ۲۳/۵درجه و ۱۰۳/۵میلى‏متر بوده است.

کشاورزی

كیفیت مطلوب آب در نیك شهر تاثیر مستقیم بر تولیدات انواع محصولات كشاورزی این شهرستان داشته است. بطوریكه بهترین و شاید بیشترین محصولات ارگانیك سیستان و بلوچستان مربوط به این منطقه می باشد. در شهرستان نیکشهر ٧ هزار و ٧٠٠ هکتار از اراضی زیر کشت محصولات زراعی و باغی است. که سالانه از این میزان سطح زیر کشت بیش از ٨۶ هزار تن انواع محصولات برداشت می شود. ٨۵ درصدی کشاورزی نیکشهر وابسته به آب ٣۴٨ رشته قنات موجود شهرستان است. از مجموع کل تولیدات زراعی و باغی نیک شهر٣٣ هزار تن به تولید نباتات علوفه‌ای و ٢٧ هزار تن به تولید انواع خرما اختصاص دارد. که در شهرستان نیکشهر تولید خرما از انواع ربی، رنگنو، پیمازو و هلیله انجام می شود و بیشترخرمای نخلستان های این منطقه به کشور های اطراف ارسال می شود. د

همچنین در شهرستان نیک شهر بیشتر میوه های مناطق گرمسیری قابلیت تولید دارند و از این رو این شهرستان به هند کوچک معروف است. میوه های گرمسیری این شهرستان شامل انبه، خرما، پاپایا، کنار، چیکو، جوجوبا، لیموترش، پرتقال، انگور، انار و سیب گلاب هستند.  که از سه هزار و ٣٣٠ هکتار کل تولیدات میوه‌های گرمسیری ٢هزار و ۱۰۰ تن مربوط به میوه انبه است.
همچنین سالانه ۶ هزار و ۶٠٠ تن انواع پرتقال، نارنگی، لیمو، گریپ‌فروت، نارنج در نیک شهر تولید می شود.

در استان شهرستان نیک شهر تولید محصولات زراعی در مجموع از محصولات باغی کمتر است. محصولات متداول تر نظیر گندم و جو در این شهرستان کشت می شوند. دیگر محصولات زراعی این شهرستان شامل تولید علوفه نظیر یونجه و شبدر، تولید حبوبات نظیر باقلا و نخود و کشت کلزا می باشد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *