مقالات

شهرستان نی ریز ؛ برپایه کشاورزی

شهرستان نی ریز یکی از کهن ترین شهرستانهای استان فارس که از جنوب به دریاچه بختگان و شهرستان بختگان ، مغرب از طریق  سیرجان متصل به  استان کرمان ، مشرق استهبان ، جنوب از طریق شهرستان خاتم متصل به استان یزد و در شمال متصل به داراب و حاجی‌آباد استان هرمزگان است و به طور کلی  نقطه تلاقی استان‌های فارس، کرمان، یزد، هرمزگان و اصفهان می‌باشد. آب وهواي شهرستان نی ریز گرم و معتدل است و میانگین بارندگی در این شهرستان حدود 300 میلی‌متر می باشد .

شهرستان نی ریز سرشاز از منابع معدنی سنگ و فلزات و همچنین محصولات کشاورزی مانند انار ، بادام ، گردو، پسته ، زعفران و انجیر است.

کشاورزي و دام داري

اساس و پايه اقتصاد شهرستان نيريز بر كشاورزي، دام داري، فرش بافي و پيشه وري است. كشاورزي به صورت هاي صنعتي و دستي انجام شده و آبياري زمين هاي تحت كشت از طريق چشمه ها،‌ كاريزها و چاه هاي متعدد تامين مي گردد. محصولات عمده كشاورزي اين شهرستان گندم، جو، پنبه، چغندر قند، كنجد، ذرت، انار، بادام و تره بار است. دام داري در شهرستان نيريز رونق فراوان داشته و پرورش گاو و گوسفند مانند بيش تر مناطق اين استان از اهميت خاصي برخوردار است.

باغداری

باغداری یکی از حوزه‌های رایج بخش کشاورزی در شهرستان نی‌ریز است.در این شهرستان ۱۲ هزار هکتار باغ پسته وجود دارد که ۱۱ هزار هکتار آن مثمر و هزار هکتار آن غیر مثمر است. که کشت ارقام مختلف پسته از جمله اکبری، احمدآقایی، کله قوچی و اوحدی اختصاص دارد.

بعد از شهرستان استهبان، شهرستان نی‌ریز دومین تولید کننده انجیر در استان فارس است و بالغ بر 8000 هکتار از اراضی این شهرستان به کشت انجیر دیم اختصاص دارد. از جمله ارقام انجیر کشت شده در این شهرستان می توان به دانه سفید، پوزدنبالی، کوهکی، تومسجدی، خرمایی، ویل وحشی، شاه انجیری، قاسمی، دانه‌سبز، آتشی، فریدونی، آبگزی، فعل سربسته و مهارلویی اشاره کرد.

شهرستان نی‌ریز به عنوان بزرگترین تولید کننده انار در استان فارس، مقام اول تولید این محصول در این استان را داراست. انار این شهرستان علاوه بر مصرف داخلی، به برخی کشورهای آسیایی و اروپایی نیز صادر می شود. عمده‌ترین رقم انار تولیدی در شهرستان، رقم انار رباب نی ریز است که از ارقام برتر صادراتی انار کشور محسوب می‌شود.

از جمله محصولات باغی دیگری که در شهرستان نی ریز تولید می شود ، می توان به انگور اشاره نمود. انگور در این شهرستان به شکل دیم و آبی و با رقم‌های عسکری، سه دانه، لرکش و خلیلی تولید می‌شود.

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *