مقالات

شهرستان ورامین ، قطب کشاورزی تهران

شهرستان ورامین یکی از شهرستان های جنوب شرقی استان تهران به مرکزیت شهر ورامین است . که از شمال شرق به شهرستان‌های پیشوا و پاکدشت ، از شمال غرب به شهرستان قرچک ، از غرب به شهرستان ری ، از جنوب به استان قم و از جنوب شرق و شرق به استان سمنان محدود می شود .

به‌طورکلی شرایط اقلیمی ورامین به‌گونه‌ای است که گرمای زیاد، بارندگی اندک و خشکی از ویژگی‌های بارز آن است . در این شهرستان عواملی همچون کویر و بادهای غربی نقش زیادی در اقلیم آن ایفا می‌کنند.طبق پارامترهای دمایی، کم‌ترین دما متعلق به دی‌ماه و بیش‌ترین دما متعلق به تیرماه است‌. بارندگی در شهر ورامین کم است؛ به‌گونه‌ای که در تابستان‌ها تقریباً بارشی وجود ندارد و در بقیه‌ فصل‌ها نیز معمولی است؛ اما بیشترین میزان بارش متعلق به فصل زمستان است.

اقتصاد شهرستان ورامین بر پایه کشاورزی استوار است و بیشترین میزان اشتغال این شهرستان مربوط به بخش کشاورزی است، از این رو می‌توان از شهرستان وارمین به عنوان قطب کشاورزی استان تهران و کشور نام برد . حدود 50 درصد از زمین های زراعی این منطقه به کشت غلات به خصوص گندم و جو و نیم دیگر به کشت صیفی جات و محصولات باغی اختصاص دارد.

زراعت

در حوزه زراعت، سالانه ۹ هزار و ۸۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی ورامین زیر کشت جو می‌رود . از این اراضی، ۴۷ هزار و ۴۰۰ تن محصول برداشت می‌شود که این میزان، بیشتر سطح زیر کشت و محصول تولیدی در استان تهران است.

همچنین سالانه حدود ۱۰ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی ورامین زیر کشت محصول گندم می‌رود . که از این اراضی ۷۳ هزار و ۱۱۲ تن محصول برداشت می‌شود که این میزان برداشت، به کشاورزی ورامین رتبه نخست استان تهران را بخشیده است.

سالانه ۲۷۵ هزار تن ذرت علوفه‌ای از سطح ۵ هزار هکتار اراضی، هزار تن کلزا از سطح ۵۰۰ هکتار، ۷۵ هزار تن سبزی، صیفی و جالیز از ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار و ۶۳ هزار تن یونجه از سطح ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی شهرستان ورامین برداشت می‌شود . که این محصولات به دلیل آبیاری با آب چاه، از کیفیت بسیار مناسب برخوردار هستند .

باغداری و کشت گلخانه

یکی از مهم ترین محصولات باغی این شهرستان پسته است به طوری که  مرغوبترین پسته کشور در این منطقه تولید می شود. در حال حاضر ۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی ورامین زیر کشت پسته می رود . که از این میزان، ۴ هزار هکتار بارو بوده و با میانگین برداشت ۲ تن از هر هکتار، سالانه ۸ هزار تن پسته خشک صادراتی از باغات این شهرستان برداشت می‌شود که عمدتا به سایر کشورها صادر می‌شود

در را بطه با کشت گلخانه ای در شهرستان ورامین نیز در حال حاضر۵۰۲ واحد گلخانه به مساحت ۵۲۲ هکتار، سالانه ۱۶۰ هزار و ۹۴۰ تن محصول گلخانه‌ای نظیر خیار، گوجه، فلفل، توت‌فرنگی و سایر محصولات تولید می‌کنند . ضمن آن ‌که ۱۳ واحد گلخانه تولید گل به مساحت ۱۰.۷ هکتار، سالانه ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار شاخه گل شاخه بریده تولید می‌کنند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *