مقالات

شهرستان کارون و پتانسیل های بسیار کشاورزی

کارون یکی از شهرستان‌های استان خوزستان در جنوب غربی ایران است. شهرستان کارون از شمال، شرق و غرب به شهرستان اهواز و از جنوب به شهرستان شادگان محدود می‌شود. مرکز این شهرستان کوت عبدالله است . کارون دارای آب و هوای گرم و مرطوب بوده و در فصل گرم تابستان درجه حرارت آن به بیش از ۵۰ درجه سلسیوس نیز می‌رسد.

شهرستان کارون این توانایی را دارد تا قطب تولید محصولات کشاورزی باشد . چرا که شهرستان كارون از ظرفيت بالايي در كشت انواع محصولات كشاورزي برخوردار است . زمين هاي كشاورزي شهرستان كارون مستعد كاشت هرگونه محصول سبزي و صيفي جات ، گياهان دارويي ، گندم ، جو ، شلتوك و … هستند . اما وسعت زياد زمين ها و خويش فرمايي كشاورزان باعث كاهش تنوع محصولات در اين منطقه شده است.   كه روستاييان به دليل كشت آسان و فروش تضميني محصولات جو و گندم از كشت محصولات ديگر كمتر استقبال مي كنند.

باغداری

شهرستان کارون به واسطه برخورداری از خاک مناسب و حاصلخیز و آب و هوای معتدل در زمینه کشاورزی و حوزه باغداری پتانسیل های زیادی دارد و در حال حاضر نیز اقتصاد بیشتر مردم این منطقه وابسته به کشاورزی است. نکته حائز اهمیت این است که با بهره‌ برداری بهینه از ظرفیت های طبیعی شهرستان کارون می توان بیش از این در زمینه تولید محصولات باغی موفق عمل کرد .

استان خوزستان از جمله تولیدکنندگان برتر کشوری در زمینه خرما است که ارقام متنوعی از این محصول در شهرستان هایی از جمله شهرستان کارون تولید می شود. خرما از جمله محصولات باغی است که با آب و هوای گرم و اقلیم جغرافیایی کویری سازگاری بیشتری دارد. در حال حاضر شهرستان کارون مستعد تولید خرمای استعمران، برحی، بریم، خضراوی و دیری است که سالیانه حجم بالایی از این محصول را راهی بازارهای داخلی و خارجی می‌کند. گسترش نخلستان های خرما در این شهرستان به دلیل تناسب این محصول با اقلیم و آب و هوای آن، مزیت دارد.

اگر چه شهرستان کارون را بیشتر با خرمای تولیدی آن می شناسند اما در زمینه تولید انگور نیز این شهرستان بسیار فعال است و جشنواره های انگور در سال های گذشته در این منطقه برگزار شده است.  انگور شهرستان کارون یکی از نوبرانه‌ترین انگورهایی است که در ایران برداشت می‌شود . که برداشت انگور از تاکستان‌های روستای غزاویه بزرگ در شهرستان کارون (کوت عبدالله) از اول تیرماه آغاز می‌شود و تا اواخر تیرماه ادامه دارد. محصول تولیدی تاکستان‌های شهرستان کارون، غوره، انگور عسگری و سلطانی است.

همچنین روستاهاي شهرستان کارون به دليل همجواري با رودخانه كارون از آب و هواي مناسبي براي پرورش درخت ميوه توت برخوردارند .

زراعت

کارون، یکی از قطب‌های کشاورزی خوزستان محسوب می‌شود که حدود 36 هزار هکتار از اراضی آن به کشت محصولات زراعی اختصاص دارد . که هر ساله حدود 20 هزار هکتارگندم، 4 هزار و 500 هکتار جو و یک هزار و 700 هکتار کلزا در زمین های زراعی این شهرستان کشت می شوند .

گلرنگ گیاهی با خصوصیات مطلوب زراعی نظیر مقاومت نسبی به شوری خاک، خشکی هوا و مقاومت نسبت به سرما می باشد. گلرنگ گياهي با برگ هايي پهن و دندانه دار و بدون دمبرگ است كه در اواخر زمستان كشت و در بهار برداشت مي شود. در شهرستان كارون سالانه به طور میانگین حدود 30هكتار گياه گلرنگ ‘ زعفران كاذب ‘ كشت مي شود .

از جمله گیاهان دارویی قابل کشت در شهرستان کارون می توان به  چای ترش  ،بِه لیمو، نعنا فلفلی، گل‌گاوزبان، آویشن، بادرنجبویه، رزماری، اسطوخودوس، بابونه، آلوئه‌ورا، مورد معطر، شوید، زوفا، همیشه بهار و مرزه خوزستانی اشاره کرد .

شرایط آب و هوایی گرم و خشک برای کشت محصول چای ترش مناسب است، به همین دلیل شهرستان کارون موقعیت مناسبی برای کشت چای ترش دارد. به طوری که سطح زیر کشت چای ترش در شهرستان کارون حدود ۱۰ هکتار است که از این میزان سالیانه ۵۰ تن محصولِ تَر معادل ۲۰ تن چای خشک تولید می‌شود.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *