مقالات

شهرستان کاشان برخوردار از ویژگی های مهم در کشاورزی

شهرستان کاشان بزرگترین و پر جمعیت ترین شهرستان استان اصفهان پس از مرکز استان است . که دارای چهار بخش (مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک) و هفت شهر (کاشان، قمصر، نیاسر، جوشقان قالی، کامو و چوگان، برزک و مشکات) می‌باشد.

آب و هوای شهرستان کاشان همانند دیگر شهرستان‌های مرکزی کشور بنا بر پستی و بلندی متغیر است. قسمت‌های مرتفع آن سردسیر است . دامنه‌های معتدل و جلگه به خصوص حاشیه کویر گرمسیر می‌باشد. آب روستاهای کوهستانی از چشمه و قنات و آب روستاهای جلگه آن از قنات است و آب اطراف کویر کمی شور می‌باشد. کاشان از نظر اقلیمی به دو بخش تقسیم بندی می شود. بخش های شمالی و شرقی ای شهرستان آب و هوای کویری و بخش های جنوبی و غربی آن دارای آب و هوای کوهستانی است. شهری با زمستان های سرد و تابستان های گرم و خشک می باشد.
گرم ترین زمان کاشان مربوط به ماه های تیر و مرداد و معتدل ترین زمان اوایل تا اواسط ماه های فصل بهار و تابستان می باشد.متوسط دما در کاشان 19.5 سانتی گراد بوده و میزان بارش سالانه ی آن 128 میلی متر می باشد .

شهرستان کاشان از ویژگی های کشاورزی مهمی برخوردار است . به طوری که قسمت عمده زمین های اطراف کاشان زیرکشت پنبه وغلات است وهمچنین انواع میوه ها از قبیل انار، انجیر، انگور، گوجه درختی، هندوانه، طالبی، چغندر، هویج، شلغم و نیز انواع سبزیجات وصیفی جات از جمله محصولات کشاورزی منطقه کاشان است . پرورش درختان و گل و گیاهان داروئی جهت تهیه گلاب و عرقیات گیاهی در این منطقه از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

فعالیت کشاورزی درشهرستان کاشان

فعالیت کشاورزی درشهرستان کاشان از دیر باز به دلیل فقر آب و قرار گرفتن در محدوده کویر ، دشوار و از هزینه های نسبتا بالایی برخوردار بوده است . در چند سال اخیرنیز  تلاش های گسترده ای برای توسعه کشاورزی ، مکانیزه کردن سیستم کشت و تنوع در کشت محصولات و رهایی از این محدودیت ها انجام شده است .

کاشان در تولید باقلا، سبزیجات برگی ، بادمجان، گوجه سبز، قیسی زردآلو، گیاهان دارویی، گل محمدی، مرغ تخمگذار، مرغ مادر، پرندگان زینتی رتبه نخست ، در تولید میوه های انار و به رتبه دوم و در محصول پسته رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

شهرستان کاشان رتبه نخست در تولید گل محمدی در ایران را دارا می باشد . عمده رویش گل‌محمدی در مزارع و گلستان‌های شهرستان کاشان به ترتیب در بخش های  برزک، قمصر، نیاسر و بخش مرکزی است.

پسته، گردو و بادام از جمله میوه های آجیلی این شهرستان هستند که با کیفیت بالایی در این شهرستان  تولید می شوند . انگور، انار، گیلاس و آلبالو نیز از جمله محصولات باغی این شهرستان هستند که آن ها نیز با کیفیت بالایی در این منطقه  تولید می‌شوند .

در حوزه زراعت گندم و جو از جمله محصولات استراتژیک این شهرستان هستند . که در حال حاضر در برخی از مناطق شهرستان کاشان کشت می‌شوند . پنبه نیز ازدیگر محصولات زراعی است که در این شهرستان کشت می شود .

اقلیم شهرستان کاشان یکی از مناسب‌ترین اقلیم‌ها برای پرورش گیاهان دارویی مانند بیدمشک، نعنا، کاسنی و … است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *