مقالات

شهرستان کاشمر در بخش کشاورزی

شهرستان کاشمر یکی از شهرستان های جنوب غربی استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر کاشمر می باشد. که از شمال و شمال شرق به نیشابور، از شرق و جنوب به شهرستان تربت حیدریه و مه‌ولات و از غرب و شمال غرب به شهرستان‌های خلیل‌آباد، بردسکن و سبزوار محدود می‌شود.

ناحیه جغرافیایی که شهرستان کاشمر در آن قرار گرفته است، شامل ارتفاعات «فغان بجستان» در جنوب، منطقه کوهستانی «کوه سرخ» در شمال، ناحیه‌ای خشک و کویری در غرب و جنوب و یک جلگه حاصلخیز در حومه شهر آن است. شمال این شهرستان به‌دلیل کوهستانی بودن، آب و هوای سرد، مرکز آن معتدل و نواحی جنوبی آن که در نزدیکی کویر قرار دارند، آب و هوای گرم و خشک دارند.

کشاورزی

کشاورزی یکی از اصلی ترین مشاغل مردم به خصوص روستاییان در شهرستان کاشمر است. این شهرستان دارای دو نوع اقلیم بیابانی و کویری است و ظرفیت کشت محصولات باغی و زراعی که با این دو اقلیم سازگاری داشته باشند را دارد. محصولات تولید شده در این شهرستان دارای کیفیت خوبی هستند . اما نکته مهم این است که خشکسالی، برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی و در نهایت فرونشست زمین از جمله بحران‌های جدی در این شهرستان محسوب می‌شوند که نمود بیشتری در زمینه کشاورزی دارد.

سطح زیر کشت انواع محصولات آبی و دیم  در شهرستان کاشمر  38 حدود هزار و 200 هکتار است، که حدود 15 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت محصولات دیم و 22 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت محصولات آبی است. که از 22 هزار و 600 هکتار حدود 13 هزار و 600 هکتار آن متعلق به محصولات باغی و 9 هزار هکتار متعلق به محصولات زراعی آبی می باشد.

گندم و جو از اصلی ترین محصولات زراعی هستند که در سطح شهرستان کاشمر کشت می شوند. کشت انواع حبوبات مانند نخود، لوبیا، سیر نیز در مناطق مختلفی از شهرستان کاشمر از جمله کوهسرخ انجام می‌شود.

در زمینه باغداری این شهرستان به عنوان یک منطقه توانمند در عرصه تولید کشمش و انگور در استان خراسان رضوی محسوب می‌شود. به طوری که 23 رقم انگور در این شهرستان کشت می‌شود. انار یکی دیگر از محصولاتی است که در این شهرستان به مقدار زیادی تولید می شود.  بادام یکی از اصلی ترین محصولات باغی این شهرستان است. میزان تولید بادام به صورت دیم در این شهرستان (منطقه کوهسرخ) به حدی زیاد است که در سطح استان خراسان رضوی مقام اول را دارد.

این شهرستان با دارا بودن بیش از ۱۴۰ نوع گیاه دارویی، قدمت بسیار دیرینه‎ای در کشت گیاهان دارویی دارد. گل ‏محمدی، مریم‏گلی، آویشن، آلوئه‏ ورا، زعفران، زیره و ترخون از مهمترین این گیاهان دارویی می‌باشند.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *