مقالات

شهرستان کلات؛ کانون‌های مهم تولید محصولات ارگانیک

شهرستان کلات یکی از شهرستان های شمال شرقی استان خراسان رضوی به مرکزیت کلات نادری می باشد. که از شمال شرق و شرق به کشور ترکمنستان، از جنوب شرقی به شهرستان سرخس و از غرب و شمال غرب به شهرستان مشهد و درگز محدود می‌شود.

آب و هوای شهرستان کلات معتدل کوهستانی است و ارتفاع آن از سطح دریا بالغ بر ۲۱۰۰ متر می‌باشد. باران‌های مستمر بهاری و پاییزی باعث سرسبزی دامنه‌ها و کوهپایه‌ها شده و گله داری و دامداری را در این منطقه رونق داده‌است. رودخانه پرآب ارچنگان و ایده لیک و دره قره سو از نواحی خوش آب و هوای کلات به‌شمار می‌روند.

کشاورزی

شهرستان کلات به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کانون‌های مهم تولید محصولات ارگانیک در کشور است. که حدود 38000 هکتار سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی آن است و بیش از 80 درصد کشاورزی در این شهرستان متکی به دیم‌کاری است. عمده محصولات دیم این شهرستان شامل گندم (17000 هکتار)، جو (1500 هکتار)، کنجد (6000 هکتار) و نخود دیم (700 هکتار) می باشد. که در کنار محصولات آبی ازجمله گندم (1400 هکتار) جو (1400 هکتار) پنبه (180 هکتار) باغات گردو (800 هکتار) و سیب (800 هکتار) نقش مهمی را در اقتصاد و معیشت این منطقه بر عهده دارد.

در شهرستان کلات فعالیت‌های باغی نیز در سطح گسترده‌ای انجام می‌شود. در واقع وجود منابع آب کافی و خاک حاصلخیز باعث شده تا فعالیت‌های اقتصادی در حوزه باغداری نسبت به سایر بخش‌های کشاورزی، رونق بیشتری داشته باشد.عمده ترین محصولات باغی این شهرستان شامل گردو، پسته و فندق است. میوه های هسته دار تولید شده در این شهرستان نیزشامل گیلاس، آلو و زرد آلو می باشد. میزان سالانه تولید سیب پاییزه در شهرستان کلات زیاد است. این محصول علاوه بر تامین نیاز استان، در استان ها و کشورهای اطراف نیز بازار مصرف خوبی دارد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *