مقالات

شهرستان گلپایگان از قطب های کشاورزی اصفهان و کشور

شهرستان گلپایگان از کهن‌ترین شهرهای استان اصفهان است که آب‌وهوایی کوهستانی و متغیر دارد. زمستان‌های سرد، تابستان‌های گرم و پاییز و بهار معتدل، باعث ایجاد اقلیمی چهار فصل در این شهرستان شده است.

گلپایگان در مرکز ایران و فاصله ۱۵۶ کیلومتری شمال‌غرب شهر اصفهان قرار دارد. این شهر از شمال به خمین، از جنوب به خوانسار، از غرب به الیگودرز و از شرق به میمه محدود می‌شود. رودخانه گلپایگان که از ارتفاعات زاگرس در مجاورت سرشاخه‌های زاینده رود و دز سرچشمه می‌گیرد اصلی‌ترین شبکه زهکش منطقه را تشکیل می‌دهد.

آب و هوا

موقعیت جغرافیایی گلپایگان باعث شده تا این شهر آب و هوایی کوهستانی، نیمه خشک و سرد داشته باشد. بنابراین در این شهر، زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی گرم و خشک خواهیم داشت. دمای هوا در زمستان تا ۲۱- درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در تابستان دما به ۳۷.۵+ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در مجموع هوای بیابان‌های گرم و خشک از ناحیه شرقی و کوهستان‌های پربرف و سرد از ناحیه غربی هوای شهر گلپایگان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.

نقش مهم کشاورزی در اقتصاد

شرایط جغرافیایی و اقلیمی شهرستان گلپایگان سبب شده است که از دیرباز تا کنون، این منطقه از قطب های کشاورزی و دامداری در استان اصفهان و کشور محسوب شود.چرا که اراضی این شهر بیشتر کاربری زراعی دارند و شغل دوم اکثریت مردم گلپایگان کشاورزی و دامداری است. انگور گلپایگان جزو محصولات باکیفیت به‌شمار می‌آید و خاک این  منطقه مناسب برای کشت زعفران است.  لبنیات شهرستان گلپایگان به واسطه رونق دامپروری در دشت‌های حاصلخیز و دام‌های اصلاح نژاد شده‌، از کیفیت خوبی برخوردار است .

از طرفی نیزبا توجه به فراوانی گل‌های محمدی در گلپایگان، واحد‌های سنتی گلاب‌گیری مشغول به کار هستند و هم‌چنین می‌توان به مشاغلی چون پرورش زنبور عسل، پرورش ماهی، شترمرغ و غیره نیز در این منطقه اشاره کرد .

 بخش زراعت

در شهرستان گلپایگان عمده محصولات تولیدی زراعی شامل ذرت های دانه ای و علوفه ای، گندم و جو هستند. مناطقی از این شهرستان که تابستان گرم و تابش نور خورشید کافی و پاییز خشک دارند، بهترین عملکرد را از نقطه نظر تولید دانه ذرت دارند.

حبوبات تولید شده در گلپایگان شامل نخود، لوبیا، ماش و عدس است که به هر دو صورت دیمی و آبی کشت می‌شوند. کشت دانه های روغنی نظیر کلزا، آفتابگردان روغنی و آجیلی نیز در گلپایگان انجام می شود . کشت زعفران نیز در بخش هایی از این شهرستان انجام می شود.

بخش باغداری

باغداری یکی از حوزه های رایج  بخش کشاورزی در شهرستان گلپایگان است. که محصولات باغی این شهرستان شامل انگور، بادام، گردو، سیب، هلو، پسته، آلبالو، زردآلو، آلو و گیلاس می باشد .

با اینکه شهرستان گلپایگان جزو مناطقی است که سطح آب آن متوسط است ؛ اما از جمله تولیدات این شهرستان می توان به تولید گوجه فرنگی، خیار، بادمجان و فلفل سبز در فضای آزاد و باغات اشاره کرد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *