مقالات

شوشتر يكی از مراكز مهم كشاورزی ايران

شوشتر در شمال شرقی جلگه خوزستان و در ارتفاع ۶۵ متری از سطح دریا قرار دارد. دامنه‌ های پایانی کوه‌ های زاگرس مرز شرقی و رود دز مرز غربی این شهرستان را تشکیل می‌دهند. این شهر همانند اغلب شهرهای خوزستان دارای تابستان‌ های گرم و زمستان‌های معتدل مدیترانه‌ای است. گرم‌ترین و سردترین ماه‌های سال این شهر به ترتیب تیر و دی می‌باشند. میانگین دمای سالیانه ۲۷٫۲ درجه سانتیگراد است. متوسط بارندگی سالیانه در شوشتر ۳۲۲ میلی‌متر محاسبه شده‌است.

شوشتر يكی از مراكز مهم كشاورزی ايران است که محصولاتی نظیر گندم، ذرت، حبوبات و صيفی‌ جات دارد. شهرستان شوشتر با داشتن خاک حاصلخیز و آب فراوان از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی در خوزستان است. در شهرستان شوشتر بیش از ۷۵ هزار هکتار زمین کشاورزی آبی و دیم وجود دارد.سالانه حدود ۵۵۰ هزارتن محصول کشاورزی در شوشتر تولید می‌شود. دو واحد بزرگ صنعتی كشت و صنعت نيشكر كارون در اين شهرستان از جمله مهم‌ترين مراكز صنعتی توليد شكر در اين منطقه است. پس از كشاورزی دامداری نيز اهميت بسياری در شوشتر دارد. این شهر يكی از قطب‌های مهم تولید آبزيان در سطح ايران است. معادن گچ، آهک، سنگ ساختمانی، شن و ماسه نیز در شوشتر وجود دارد.

در این مقاله از رسان آب به بررسی بخش کشاورزی این شهر در رسان آب می پزدازیم . با ما همراه باشید .

حوزه زراعت در شهرستان شوشتر 

در شهرستان شوشتر در زمینه زراعت ، کاشت گندم بسیار رایج است .  بعد از آن نیشکر، برنج، لوبیا، ماش، کلزا، ذرت و در اولویت های پایین تر کاشت جو و سیب زمینی قرار دارند . که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم .

این شهرستان حدود 38.8 هزار هکتار گندم، 18.4 هزارهکتار نیشکر، 10.5 هزار هکتار برنج و 4.5 هزار هکتار لوبیا زیر کشت دارد. سطح زیر کشت بسیار بالای گندم دراین شهرستان نشان از این دارد ، که این گیاه سازگاری و سود اقتصادی خوبی در شهرستان شوشتر دارد .

نیشکر گیاهی بلند از جنس تباشیر و تیره غلات است. این گیاه بومی مناطق معتدل گرم تا مناطق حاره همچون شهرستان شوشتر می‌باشد. همانطور که گفته شد، حدود 18.4 هزار هکتار نیشکر در این شهرستان کشت می شود . که این امر حاکی از آن است که این گیاه سازگاری بسیار مناسبی با شرایط آبی، خاکی و آب و هوایی این شهرستان دارد.

کاشت گیاه کلزا در شهرستان شوشتر دارای مزیت می باشد؛ به‌طوری‌که سالانه بالغ بر 2000 هکتار کلزا در سطح شهرستان کاشته می شود. در این شهرستان همچنین، ذرت دانه‌ای و علوفه ای کشت می شود و با توجه به وجود منابع آبی کافی در شهرستان کشت آنها دارای مزیت است. کاشت ذرت در  مناطقی از  شهرستان شوشتر با خاک هایی که دارای عمق کافی، نرم و قابل نفوذ باشند امکان پذیر است. ذرت بر خلاف گندم و جو احتیاج به گرما و حرارت زیاد خورشید دارد که در فصل تابستان در شهرستان شوشتر این شرایط به خوبی ایجاد می شود.

در شهرستان شوشترهمچنین مناطق و زمین های کشاورزی بسیار خوبی برای کاشت محصول سیب زمینی وجود دارد و برخی از کشاورزان علاقه خاصی به کاشت آن در مزارع خود دارند.

حوزه باغداری در شهرستان شوشتر 

در حوزه باغداری، در شهرستان شوشتر، بیشترین تمرکز بر روی کاشت مرکبات، هندوانه، خیار، گوجه فرنگی، خرما، سبزیجات، احداث گلخانه خیار و گوجه فرنگی است و در اولویت های پایین تر احداث باغ زیتون، انار و انجیر مد نظر کشاورزان می باشد.

مرکبات تولید شده در این شهرستان بیشتر شامل پرتقال می باشد. خرما از جمله محصولات باغی است که با آب و هوای گرم و اقلیم جغرافیایی شهرستان سازگاری بسیار خوبی دارد؛ به‌طوری‌که بیش از 260 هکتار نخلستان در سطح شهرستان شوشتر وجود دارد .

کاشت سبزیجات و صیفی جاتی نظیر هندوانه، خیار و گوجه فرنگی در فضای آزاد و در اولویت های پایین تر کاشت خیار و گوجه فرنگی در گلخانه ها در شهرستان شوشتر رایج است و سوددهی خوبی برای کشاورزان دارد. این شهرستان گرمای مورد نیاز سبزیجات و صیفی جات مختلف را به راحتی تامین کرده و مزیت خوبی از این طریق برای کاشت آن ها ایجاد نموده است و توسعه کاشت آن ها را ممکن ساخته است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *