مقالات

صنعت کشاورزی بزرگترین و مهم‌ترین بخش‌ شهرستان سمیرم

شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان قرار دارد و از قطب‌های توریستی استان می‌باشد. این شهر با ارتفاع بیش از 2460 متر از سطح دریا به عنوان بلندترین شهر ایران به عنوان بام ایران نیز اطلاق می‌شود.

شهر سمیرم در 165 کیلومتری جنوب شهراصفهان و در کوهپایه‌های شرقی  کوه‌های زاگرس ‌قرار دارد . که  از شمال به شهرضا، از غرب به بروجن، از شرق به آباده و از جنوب به یاسوج منتهی می‌شود.

آب‌وهوای شهر سمیرم

از آنجایی که سمیرم در کوهپایه‌های شرقی رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد و به ‌واسطه موقعیت جغرافیایی و همچنین ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا دارای آب‌وهوای سرد و کوهستانی در فصل پاییز و زمستان و آب‌وهوای معتدل و خشک در نیمه اول سال است.

دمای این شهرستان نیز در فصول مختلف سال در حال تغییر و نوسان است . به‌طوری‌که میانگین حداکثر دما ۷/۱۷ درجه سانتی‌گراد و میانگین حداقل دما نیز ۵/۱۳ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

شهرستان سمیرم به لحاظ بارندگی جزء مناطق نسبتاً مرطوب کشور محسوب می‌شود و با متوسط بارندگی ۴۰۰ میلیمتر وضعیت مطلوبی در استان دارد. که بهار و تابستان کم باران‌ترین و فصل پاییز و زمستان نیز جزو پربارش‌ترین فصول سال این منطقه به شمار می‌روند. میزان بارندگی فراوان و آب‌وهوای مساعد موجب پیدایش چشمه‌های متعدد، آبشارها و پوشش گیاهی ممتد و کم‌نظیری در این شهر شده است.

منابع آبی شهرستان سمیرم اکثراً سطحی است و بیشتر آن از استان خارج  و به کارون متصل می‌شود. منابع آب‌های سطحی شهرستان سمیرم از دو حوضه آبریز فرعی رودخانه خرسان در مرکز و نیمه جنوبی و حوضه آبریز رودخانه ونک در نیمه شمالی شهرستان تشکیل شده‌است. این دو حوضه فرعی بخشی از سرشاخه‌های حوضه آبریز رودخانه کارون را تشکیل می‌دهند.

اقتصاد شهر سمیرم وابسته به کشاورزی

صنعت کشاورزی یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های فعال شهرستان سمیرم اصفهان است . بیش از ۵۰ درصد کشاورزی استان اصفهان به دلیل دارا بودن خاک حاصلخیز، موقعیت جغرافیایی عالی، آب‌وهوای مناسب و ۱۲ درصد اراضی، به شهرستان سمیرم اختصاص دارد . به همین دلیل صنعت کشاورزی بزرگترین و مهم‌ترین بخش‌ فعال سمیرم است که در توسعه اقتصادی این شهر اهمیت به‌سزایی دارد.

میزان اراضی کشاورزی شهرستان 72465 هکتار می باشد . که سطح زیر کشت محصولات زراعی 23625 هکتاراست .  این شهرستان با دارابودن 26700هکتار محصولات باغی یکی از قطب های اصلی باغبانی استان اصفهان محسوب میگردد .

مهم‌ترین محصولات کشاورزی و باغی این شهر، سیب درختی است . علاوه بر این گردو، گندم، بادام، حبوبات، جو، چغندر و غیره نیز از دیگر محصولات کشاورزی تولیدی در این منطقه هستند که در کنار استفاده داخلی به دیگر مناطق نیز صادر می‌شوند.

باغداری

همانطور که گفتیم شهرستان سمیرم یکی از قطب های اصلی باغبانی استان اصفهان محسوب میگردد .در این شهرستان محصولات باغی متنوعی تولید می شود . اما شرایط آب و هوایی شهرستان و سازگاری آن با محصولی مانند سیب باعث شده تا این میوه عمده محصولات باغی شهرستان سمیرم را تشکیل دهد. سیب شهرستان سمیرم کیفیت بالایی دارد و برودت هوا و دمای پایین آب باعث چنین کیفیتی شده است. مرغوبیت سیب این شهرستان باعث شده تا شناخته شده باشد و علاوه بر اینکه به سایر شهرستان ها فرستاده می شود، به کشورهایی مانند روسیه، عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شود .

گردو نیز از دیگر محصولات باغی شهرستان است که میزان تولید مناسبی دارد. اقلیم کوهستانی و هوای سرد این شهرستان، قابلیت بسیار خوبی برای احداث باغات گردو فراهم کرده است. انار ، انگور و بادام از دیگر محصولات باغی شهرستان هستند

شهرستان سمیرم استعداد خوبی در زمینه تولید محصولات به شیوه گلخانه ای نیز دارد. در حال حاضر تعدادی گلخانه در رابطه با پرورش محصولاتی همچون صیفی جات(مانند فلفل دلمه ای،خیار و گوجه)،گل های زینتی (مانند گل های شاخه بریده)، سبزیجات و توت فرنگی در این شهرستان وجود دارد. خاک حاصلخیز شهرستان  از عوامل  تولید محصولات باکیفیت گلخانه ای در این شهرستان  است.

زراعت

گندم و جو از محصولات عمده زراعی در شهرستان سمیرم هستند که میزان تولید نسبتا زیادی در این شهرستان دارند . سیب زمینی و پیازنیر از دیگر محصولات زراعی این شهرستان هستند که تولید انبوه دارند .

از جمله گیاهان دارویی کشت شده در شهرستان سمیرم می توان به  موسیر، زیره، آویشن، تره کوهی، گل گاوزبان، چای کوهی، بابونه، گل ختمی و نعنا اشاره کرد .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *