مقالات

محصولات باغی در استان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری دارای تنوع آب و هوایی است و همین امر موجب شده است که در مناطق مختلف آن  محصولات کشاورزی و باغی مختلفی پرورش داده شود. که محصولات کشاورزی این استان جزء سالم ترین محصولات کشاورزی است.

این استان دارای آب و هوای بسیار گرم و هم دارای آب و هوای بسیار خنک در مناطق مختلف خود است . که زمینه رشد درختان میوه که نیاز به آب و هوای گرم مانند انار و هم درختان مقاوم به آب و هوای سرد مانند بادام و گردو را دارند را فراهم کرده است.

در این استان سالانه بیش از یک میلیون و ‎400‏ هزار تن محصولات کشاورزی تولید می شود که حدود 65 درصد آن محصولات زراعی، 16 درصد محصولات باغی و مابقی محصولات دام و طیور و کشت گلخانه ای اند۔
عمده محصولات باغی این استان بادام با 15 هزار و ‎700‏ هکتار ، سیب حدود 5 هزار هکتار و گردو با 7 هزار هکتار در صدر محصولات باغی استان اند. محصولات هسته دار مانند گیلاس، آلبالو. شلیل، زردآلو ‎و … هم حدود 6 هزار هکتار از باغات استان را به خود اختصاص داده است۔ که بادام، گردو، هلو، آلوچه، گیلاس، آلبالو و زردآلو از جمله مهم‌ترین محصولات باغی این  استان هستند. که شهرستان سامان مهمترین قطب تولید میوه باغی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود .

تولید بادام  در استان چهارمحال و بختیاری

مهمترین میوه تولیدی این استان بادام است . استان چهارمحال و بختیاری به سبب موقعیت جغرافیایی ویژه و در اختیار داشتن منابع آبی غنی یکی از مساعدترین مناطق برای کشت، پرورش و تولید بادام در کشور ایران است. استان چهار محال و بختیاری با تولید بیش از 20 درصد از مجموع محصول بادام کشور، رتبه اول تولید بادام در ایران را به خود اختصاص داده‌است. بیشتر باغ‌های بادام این استان در شهرستان سامان قرار دارند. بادام محب (پوست کاغذی) و مامایی مهم‌ترین تولیدات شهرستان سامان می‌باشد که عمدتاً به کشور هند صادر می‌شود و یکی از مهم‌ترین منابع ارز آوری استان می‌باشد.

تولید هلو در استان چهارمحال و بختیاری

مهمترین محل تولید هلو در استان چهارمحال و بختیاری شهرستان سامان است . که سطح باغات این میوه در حدود چهار هزار هکتار است. میزان برداشت سالانه هلوی در این استان در حدود 40 هزار تن است . که به استانهای مختلف کشور از جمله اصفهان، تهران، خوزستان، یزد و… صادر می شود.

وجود شرایط اب و هوایی مناسب و اب با کیفیت و خاک حاصلخیز موجب شده است میوه های باغی تولیدی این استان از کیفیت بالایی برخوردار باشند. که کیفیت بالای محصولات موجب شده است که بازار پسندی بالایی نیز داشته باشند.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *