مقالات

محصولات باغی و زراعی خراسان جنوبی

بخش کشاورزی خراسان جنوبی دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل های بالایی است.که نقش قابل توجهی در تولید برخی از محصولات باغی و زراعی و گیاهان دارویی دارد.

در این مقاله رسان آب به بررسی محصولات باغی و زراعی در استان خراسان جنوبی خواهیم پرداخت. باما همراه باشید.

محصولات باغی خراسان جنوبی

شرایط اقلیمی منحصر به فرد خراسان جنوبی باعث شده در کاشت و تولید محصولاتی از قبیل عناب، زرشک، زعفران و سنجد پیشرو باشد. به طوری که این استان رتبه اول تولید محصولات باغی زرشک و عناب و رتبه دوم زعفران را در سطح کشور داراست.

این استان صاحب ۹۸ درصد سطح کشت عناب و زرشک کشور است .که از این سطح کشت ۹۸ درصد عناب و ۹۶ درصد زرشک کشور تولید می‌شود.۲۳ درصد اراضی کشت زعفران ایران در این استان واقع شده است ، که سالانه به طور میانگین ۴۵ تن زعفران در این استان تولید می شود.

از ۱۹۶هزار و ۱۱۶تن محصول باغی که در استان خراسان جنوبی تولید می شود،۸۲ هزار و ۴۴۱ تن زرشک،۷ هزار و ۳۸۳ تن عناب،۱۲هزار و ۶۵۱ تن پسته،۳۹ هزار و ۸۹۰ تن انار ، ۴ هزار و ۶۳۹ تن بادام،۱۴ هزار و ۳۶۵  تن تولیدات گلخانه‌ای و مابقی در سایر محصولات است.

محصولات زعفران، پسته، زرشک و عناب علاوه بر داخل استان به کشور‌های عربی، روسیه، اتحادیه اروپا، افغانستان، هندوستان و پاکستان نیز صادر می‌شود.

محصولات زراعی خراسان جنوبی

در بخش زراعی استان خراسان جنوبی محصولاتی همچون گندم، جو، پنبه، حبوبات، محصولات جالیزی و گیاهان علوفه‌ای کشت مي‌شوند. علی‌رغم افزایش آفات کشاورزی در تولید پنبه و مصرف آب فراوان این محصول این استان سومین تولید کننده پنبه در کشور است. همچنین این استان در تولید محصول پر آب‌بر مانند چغندرقند نیز رتبه هشتم کشور را دارد.

گیاهان دارویی خراسان جنوبی

عمده ترین گیاهان دارویی استان شامل آنغوزه، شیرین‌بیان، وشاء، آویشن، خاکشیر، زیره سبز، کلپوره، درمنه، بومادران، بابونه، کما، آلوئه ورا، سماق، نعنا فلفلی و نعنای محلی، به‌لیمو، اسطخودوس، رزماری، کتیرا، بادام کوهی، هزار خار، سیاه گینه، چرخه، عجوه، جوبک هراتی، باریجه، بنه، ورک، ارمک، قدومه، جعده، گرگ تیغ، چلیپای بیابانی، قلیانک و اسفند رومی است.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *