مقالات

چهارمحال و بختیاری ؛از مناطق مساعد برای توسعه کشاورزی

استان چهارمحال و بختیاری به سبب موقعیت جغرافیایی ویژه و در اختیار داشتن منابع آبی غنی یکی از مساعدترین مناطق برای توسعه کشاورزی در کشور ایران است . به طوری که  یکی از مهمترین ظرفیت‌های این استان، کشاورزی و دامداری است . که در طول چندین دهه گذشته رشد قابل توجهی پیدا کرده و فعالیت‌های این حوزه توانسته در تامین امنیت غذایی نقش مهمی ایفا کند.

۱۵ درصد زمین‌های چهارمحال و بختیاری به حوزه کشاورزی اختصاص دارد و ارزش تولیدات سالانه کشاورزی استان در بخش‌های مختلف ۱۵۰ هزار میلیارد ریال است. پس به طور حتم بخش کشاورزی مهم‌ترین سهم و نقش را در اقتصاد این استان ایفا می‌کند . چرا که اقتصاد این استان متکی به کشاورزی و دامپروری است که به هم وابسته هستند.

در این استان از مجموع ۵۰۲ هزار هکتار اراضی قابل توسعه زراعی و باغی، ۱۴۳ هزار هکتار زیر کشت محصولات زراعی و ۴۶ هزار هکتار اختصاص به محصولات باغی دارد. کل تولیدات محصولات زارعی و باغی استان بیش از ۱۰۰۷ تن است . که ۱۶۷ هزار تن گندم، ۲۷ هزار تن جو، ۱۷ هزار تن حبوبات، ۱۳۱ هزار تن سبزی و صیفی‌جات، ۹۵ هزار تن چغندرقند  و ۳۷۴ هزار تن علوفه در این استان تولید می‌شود. در استان چهارمحال و بختیاری بیش از ۱۸هزار و ۲۰۵ تن بادام تولید می‌شود که معادل ۲۳ درصد کل بادام کشور است.

استان چهارمحال و بختیاری در زمینه تولید محصولات کشاورزی مانند چغندر قند و سیب زمینی و همچنین محصولات باغی همچون بادام، گردو و هلو بسیار توانمند است. از طرف دیگر محصولاتی مانند گندم، جو و حبوبات در این استان کشت می‌شود.

هرچند کشاورزی در این استان به سوی صنعتی شدن و استفاده از مکانیزاسیون حرکت می‌کند اما راه زیادی در پیش دارد که البته به دلایل زیادی نیز بستگی دارد . که می‌توان به هموار نبودن زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها در جاهای مختلف استان اشاره کرد . که باعث کند شدن روند صنعتی شدن کشاورزی می‌شود.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *