مقالات

چهارمحال و بختیاری و عملکردآن در کشت گلخانه ای

چهارمحال و بختیاری یکی از مرتفع‌ترین استان‌های ایران است که در چند سال اخیر با شدت بیشتری دچار کم‌آبی، بی‌آبی و در برخی نقاط به خشکسالی دچار شده است  .در حالی که روزگاری استان آبخیز زاگرس مرکزی بود.

با وجود تغییر اقلیم در چهارمحال و بختیاری، زمستان‌های این استان دچار کم بارشی  و فروردین‌ماه خنکی را پشت سر می‌گذارد . از سوی دیگر سفره‌های زیرزمینی کاهش شدیدی داشتند.  از طرفی شرایط آب وهوایی و خشکسالی های پی در پی و نبود تعادل میان آب‌های ورودی و خروجی در استان تهدیدی برای محصولات باغی چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود .

به همین دلایل توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با این تهدیدهای جدی است. چرا که کشت گلخانه‌ای در شرایطی که آب و اهمیت مدیریت مصرف آن به یکی از اولویت‌های جهانی و منطقه‌ای تبدیل شده، از جایگاه ویژه و خاص برخوردار است . تولید مضاعف با وجود مصرف آب کمتر، این شیوه کشت را به روشی محبوب برای همه کشورها تبدیل کرده است.از طرفی استان چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط آب و هوایی، وجود خاک مناسبت و از همه مهمتر میزان تابش مستقیم نور خورشید یکی از استانهای مستعد کشت‌های گلخانه‌ای است .

عملکرد استان چهارمحال و بختیاری در کشت گلخانه ای

در استان چهارمحال و بختیاری در حال حاضر 56 هکتار گلخانه در قالب 180 واحد در استان فعال و در دست بهره‌برداری و 40 هکتار نیز در قالب 70 واحد در دست احداث است. که 8 هزار و 500 متر مربع از مساحت گلخانه های استان، به کشت خیار و گوجه فرنگی اختصاص دارد. که سالانه 2 هزار تن محصول از آن برداشت می شود.   همچنین 3 گلخانه کشت توت فرنگی با مساحتی بالغ بر 2 هکتار در چهارمحال و بختیاری فعالیت دارند . که محصول این واحدها نیز سالانه 100 تن می باشد. همچنین از مساحت 4 هزار و 500 متر مربع گلخانه های این استان، سالانه 4 میلیون گل شاخه بریده رز و آلسترو مریا برداشت می شود.

عمده محصولات تولیدی توسط گلخانه‌های استان چهارمحال و بختیاری غالباً سبزی و سیفی است . صادرات فلفل به کشورهای حاشیه خلیج فارس، روسیه انجام می‌شود . پس از آن گل شاخه بریده با کیفیت بالا با 12 هکتار در استان تولید می‌شود . سبزی و سیفی درجه یک و دو  این استان به عنوان صادرات  ارز آوری خوبی دارند.

روستای کاکلک هم اکنون به عنوان قطب کشت گلخانه ایی استان چهارمحال و بختیاری شناخته می‌شود. که دارای گلخانه‌های مدرن کشت گل تزیینی، فلفل دلمه ای، خیار، گوجه و برخی میوه‌های خاص می‌باشد. همچنین در آینده نزدیک شهرستان خانمیرزا قابلیت تبدیل به  قطب گلخانه ای استان چهارمحال و بختیاری را دارا می باشد .

در نهایت لازم به ذکر می باشد که جوهر نقش کشاورزی در اقتصاد امروزه مردم محروم چهارمحال و بختیاری هر روز پر رنگ تر می شود . استفاده از فناوری‌های نوین، توسعه گلخانه‌ها و روی آوردن به کشت‌های گلخانه‌ای  در رشد و توسعه کشاورزی این استان نقش بسیاری دارد.

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *