مقالات

کشاورزی در استان اردبیل

استان اردبیل منطقه‌ای با دشت و آب فراوان و تفاوت اقلیمی بسیار است.این استان یکی از مناطق بسیار پر پتانسیل و مستعد برای کشاورزی است.که از دیرباز یکی از تولیدکنندگان مهم محصولات کشاورزی و باغی بوده است.این استان دارای اقلیم‌های مختلف سرد و خشک، گرم و خشک، معتدل و نیمه مرطوب است.

در این مقاله از رسان آب به بررسی کشاورزی در استان حاصلخیز اردبیل می پردازیم . با ما همراه باشید.

شرایط آب‌وهوایی این استان و  وجود آب فراوان باعث شده که اردبیل یکی از قطب‌های کشاورزی ایران محسوب شود .میزان نزولات جوی در اکثر مناطق استان برای کشت‌های دیم کافی بوده و در کشت‌های آبی نیز محدودیت زیادی وجود ندارد.

اقلیم نیمه کوهستانی این استان فرصت مناسبی برای توسعه باغات مثمر به‌خصوص میوه‌های دانه‌دار و خشکباری را فراهم نموده است. دشت‌های شمالی این استان نیز کاملاً مناسب کاشت انواع غلات، گیاهان علوفه‌ای، انواع سبزیجات و صیفی‌جات است.

استان اردبیل به عنوان یکی از مناطق مهم تولیدات کشاورزی کشور کمی بیش از یک درصد اراضی کشاورزی کشور را در اختیار دارد. اما در این مساحت کم، بالغ بر چهار درصد محصولات کشاورزی کشور تولید می‌شود.۷۸۰۰۰۰ هکتار از اراضی استان اردبیل به‌عنوان اراضی کشاورزی به ثبت رسیده است. که از این میزان ۵۱۵۰۰۰ هکتار اراضی دیم، ۲۲۵۰۰۰ هکتار اراضی غیر دیم و ۴۰۰۰۰ هکتار نیز مختص کشت محصولات باغی است. از مجموع این موارد سالانه حدود ۴۵۰۰۰۰۰ تن محصولات مختلف به دست می‌آید

این استان در تولید ۱۲ محصول کشاورزی مهم مرتبط با امنیت غذایی مردم رتبه زیر هفت کشوری را دارد. از جمله رتبه اول تولید عدس، رتبه اول تولید کلزا، رتبه دوم تولید سیب زمینی، رتبه سوم تولید عسل، رتبه پنجم تولید چغندر قند، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارا می باشد.

استان اردبیل از نظر جغرافیایی به دلیل مرز مشترکی که با کشور جمهوری آذربایجان دارد، منطقه‌ای استراتژیک برای صادرات محصولات کشاورزی نیز به شمار می‌آید. همچنین این استان توانمندی بالایی در تولید محصولات علوفه‌ای دارد. که همین موضوع باعث رونق  دامپروری در استان اردبیل شده است.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *