مقالات

کشاورزی در اهواز ؛ شهری در مرکز استان خوزستان

اهواز مرکز استان خوزستان یکی از هشت کلانشهر ایران است. این شهر در بخش مرکزی استان خوزستان قرار دارد.  شهر اهواز با مساحت ۱۸۶۵۰ هکتار، به عنوان پنجمین شهر بزرگ ایران محسوب می‌شود. رودخانه کارون پرآب‌ترین رودخانه ایران، با سرچشمه گرفتن از زرد کوه، با ورود به اهواز، این شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند.

در این مقاله از رسان آب به بررسی بخش کشاورزی و اقلیم  شهرستان اهواز خواهیم پرداخت . چرا که  شهرستان اهواز در بخش کشاورزی و دامداری، آبزی پروری و … پتانسیل های بسیار قوی دارد . با ما همراه باشید .

جغرافیا و اقلیم

بخش بزرگی از استان خوزستان جلگه است، و شهر اهواز نیز در بخش جلگه ای جای دارد . ولی کمبود شدید پوشش گیاهی سبب گرمی و خشکی این شهر شده و آن  در رده گرمترین مناطق ایران جای دارد. در زمستان سرما تا پنج درجه سانتیگراد کاهش و در تابستان تا پنجاه درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

کشاورزی 

شهرستان اهواز دارای ۲۱۴ هزار هکتاراراضی زراعی  آبی است ، که معادل  ۳۵% سطح الارضی  کل استان خوزستان می باشد . که عمدتاً از طریق رودخانه های کارون ، کرخه ، دز آبیاری  می شوند .  ۱۸۵ کیلومتر از مسیر  رودخانه کارون،  ۶۱  کیلومتر  مسیر رودخانه کرخه  و۵۰  کیلومتر  از مسیر رودخانه  دز در محدوده شهرستان اهواز واقع گردیده است .
علاوه بر رودخانه های اصلی ذکر شده سطوحی از اراضی شهرستان نیز  از طریق رودخانه کرخه  نور،  شاوور،  شاخ کوپال  و کانال فصلی سلمان آبیاری  می شوند.
از کل اراضی آبی شهرستان ۳۰ هزار هکتار توسط شبکه آبیاری کرخه،  ۳۲۰۰ هکتار  توسط ۱۶۱ حلقه چاه و درصدی نیز  توسط کشت و صنعت نیشکر آبیاری می گردند . تامین آب قسمت عمده اراضی آبی باقیمانده   بصورت  پمپاژ  سنتی  از رودخانه ها صورت می پذیرد.
از دیر باز کشاورزی در حوالی اهواز رواج فراوان داشته و سابقا زمین های رسوبی و حاصل خیز اهواز بوسیله سدهای بزرگ «بند قیر» و سد اهواز آبیاری می شده اند  . در سالیان اخیر بااحداث سدها و شبکه های آبیاری و زهکشی وسیع  اراضی فراوانی به زیر کشت رفته اند. وبا توجه به اراضی وسیع مستعد کشاورزی  و اقلیم گرم که امکان کشت دوبار و بیشتر در سال را فراهم می آورد ، امکان گسترش آن نیز وجود دارد.

فرآورده های کشاورزی

از عمده ترین فرآورده های کشاورزی اهواز خرما، نیشکر، گندم، جو، برنج، ‌تره بار و محصولات گلخانه ای را می توان نام برد . که از این میان خرما، نیشکر و تره بار جنبه صادراتی دارند.  در شهر اهواز و به طور کلی استان خوزستان، با توجه به آب و هوای گرمسیری درختانی مانند کنار، خرما، بلوط، بنه و بادام به طور وسیع کشت می شوند.

همچنین با توجه به مراتع وسیع بویژه در شمال شرق و شمال شهرستان اهواز و آبگیرهای فراوان ، دامپروری نیز از فعالیت های قابل توجه این شهرستان به شمار می رود .که البته عمده تولیدات دامی به مصرف نیازمندی های محلی می رسد و مازاد آن به شهرهای مجاور صادر می گردد. در سالهای اخیر رتبه اول تولیدات دامی در استان خوزستان  شهرستان اهواز   اختصاص دارد . چندین مجتمع پرورش آبزیان از جمله بزرگترین مجتمع پرورش ماهی خاورمیانه (در منطقه خضریات) در حال فعالیت در شهرستان اهواز هستند .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *