مقالات

کشاورزی در شهرستان ازنا

شهرستان ازنا یکی از شهرهای استان لرستان است که در خاور قرار دارد . در سال 1395جمعیت این شهر 47489نفر و هفتمین شهر لرستان از نظر جمعیت است.در سال 1373 با تاسیس شدن فرمانداری توسط جناب آقای علی محمد بشارتی وزیر کشور، این بخش از الیگودرز جدا و به یک شهرستان جدا تبدیل گردید که مرکز آن شهر ازنا است.مردم این شهر لر هستند و به گویش بختیاری با یکدیگر صحبت میکنند.

کشاورزی در ازنا

ازنا با داشتن 61 هزار هکتار کشاورزی شامل 27هزار هکتار آبی و 34هزار هکتار دیم‌ حدود پنج درصد از کل اراضی کشاورزی استان لرستان را داراست . در حالی که از مجموع سه میلیون تن تولیدات کشاورزی لرستان 400 هزار تن را به این شهرستان اختصاص دارد . در سال 98-99 حدود 23 درصد از گندم های خریداری شده مربوط به ازنا بوده است . به طوریکه اولین رتبه تولیدات گندم در استان لرستان را به خود اختصاص داده است.تولیدات کشاورزی در این شهر ترکیب کشت بیش از 25نوع محصولات زراعی و 17نوع محصولات باغی را شامل میشود.

ازنا قطب تولید حبوبات کشور در زمینه انواع لوبیا است به گونه ای که سالانه 17هزار تن انواع لوبیا با کیفیت تولید میکند و هر ساله رتبه اول تولیدات لوبیا کشور را به خود اختصاص میدهد.

علاوه بر این زراعت های دیگر مانند سیب‌زمینی، پیاز، چغندرقند، انواع سبزی و صیفی جات و محصولات جالیزی از وضعیت مطلوب و قابل‌ ملاحظه‌ای هم ازنظر زراعی و هم ازنظر عملکرد برخوردارند.

15 درصد از محصولات تولیدی  ازنا به مصرف شهرستان می رسد  و 85 درصد از این محصولات به سراسر کشور و گاهی به بقیه کشورها صادر میشود . که از این محصولات می توان به لوبیا، سیب‌زمینی، پیاز و محصولات دیگری نظیر خیار، هویج و گوجه‌فرنگی اشاره کرد.

از اهداف مهمی که در کشاورزی میتوان دنبال کرد ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری و اصلاح الگوی کشت مناسب میباشد . بنابراین توسعه کشت گیاهان دارویی مانند آویشن، موسیر، زعفران، گل‌گاوزبان که از گیاهان بومی منطقه محسوب می‌شوند موردحمایت جهاد کشاورزی قرار گرفته اند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *