مقالات

کشاورزی در شهرستان امیدیه

شهرستان امیدیه یکی از شهرستانهای استان خوزستان و در جنوب غربی ایران است. این شهرستان با شهرستان های رامهرمز و بهبهان و اهواز و ماهشهر هم مرز است. مرکز این شهرستان شهر امیدیه است. غرب این شهرستان زیبا به استان کهگیلویه و بویراحمد راه دارد.

آب و هوای شهرستان امیدیه بسیار گرم‌ و شرجی و کم باران است . به گونه‌ای که این شهرستان به عنوان یکی از گرم‌ترین نقاط ایران شناخته می‌شود.  در اطراف شهر اميديه دو رودخانه دائمی زهره و مارون و زمين های مستعد كشاورزی بسیار وسیع وجود دارد كه تا هور ماهشهر و هنديجان و در جايزان تا بهبهان و رامهرمز امتداد دارد.

 زراعت

بخش زراعت در روند رشد و توسعه اقتصادی نقش‎های متعددی بر عهده دارد . که از جمله مهم‎ترین آن‎ها می‎توان تامین مواد خام و اولیه مورد نیاز صنایع بالادستی، تامین نهاده‎هایی مانند نیروی کار، مصرف تولیدات سایر بخش‏های صنعتی از قبیل کودها و سموم شیمیایی و ماشین‌آلات کشاورزی، ارزآوری برای کشور و تامین مالی سایر بخش‎های زیربنایی را نام برد.

سطح زیر کشت گندم در امیدیه ۲۰ هزار هکتار بوده که از این میزان حدود ۱۷ هزار هکتار کشت آبی و ۳ هزار هکتار کشت دیم هستند. عمده ارقام  گندم کشت شده در شهرستان امیدیه چمران ۲ و مهرگان هستند.

از آنجایی که امیدیه یکی از شهرستان‌هایی است که با کم آبی روبروست بدین جهت ترغیب و تشویق کشاورزان به کشت جایگزین و کم آب بر کنجد توصیه گردید.

کلزا  یک گیاه استراتژیک به شمار می‌رود ، که هر ساله تشویق و ترغیب کشاورزان به کشت این دانه روغنی در اولویت کاری قرار دارد و کشت این محصول با دستگاه‌های کارنده مخصوص دانه ریز از مهمترین شرایط کشت در شهرستان امیدیه است.

توسعه کشت گیاهان دارویی به دلیل داشتن آستانه تحمل بالا در برابر تنش های محیطی و نیاز کم به منابع آبی حرکتی هوشمندانه و در خور توجه است.  از جمله گیاهان دارویی قابل کشت در این شهرستان می توان به نعناع فلفلی، چای ترش، آویشن، مرزنجوش اشاره کرد که قابلیت کشت در شهرستان امیدیه را دارند.
پنبه از دیگر محصولات زراعی است که در شهرستان کشت می شود . این گیاه گرمادوست می‌باشد و رشد و نمو آن بستگی زیادی به دما دارد و هرگز نباید با یخبندان و سرمای شدید مواجه گردد که این شرایط در شهرستان امیدیه فراهم است.

 باغداری

نقش کشاورزی و به خصوص باغداری در کاهش فقر بسیار چشمگیر است . اگر چه در شهرستان امیدیه برخی عوامل نامساعد نظیر دمای بالای هوا در 6 ماهه اول سال و یا کمبود و محدودیت منابع آبی در برخی نقاط شهرستان وجود دارد اما در صورتی که بتوان پیشنهادهای مناسبی را برای حوزه باغداری ارائه داد، می توان موجب کسب درآمد برای مردمان منطقه شد.

خرما از جمله محصولات باغی است که با آب و هوای گرم و اقلیم جغرافیایی شهرستان امیدیه سازگاری دارد.   اما کشت خرما در شهرستان به میزان بسیار کم و حدود ۹۰ هکتار است. درحال حاضر ارقام استعمران، گنطار و برحی از جمله ارقام تولیدی در شهرستان امیدیه هستند که افزایش تولید آن‌ها مزیت دارد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *