مقالات

کشاورزی در شهرستان بندر ماهشهر

بندر ماهشهر جزو شهرستان های استان خوزستان است. که در ارتفاع 3متری از سطح دریا قرار دارد. ماهشهر از دو بخش ماهشهر قدیم و ماهشهر صنعتی تشکیل می‌شود. بندر ماهشهر حدود 2،700هکتار وسعت دارد ، که 15درصد مساحت کل شهر را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد. ماهشهر از شمال با اهواز، از غرب با شادگان، از شرق با رامشیر و از شمال‌شرق با شهرک آیت الله طالقانی یا همان کورها همسایه است. بندر ماهشهر از جنوب نیز به کرانه‌های زیبای خلیج همیشه فارس ختم می‌شود. این بندر از نظر استراتژیک در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد. به همین خاطر جزو مهم‌ترین بنادر ایران به حساب می‌آید.

آب و هوا و پوشش گیاهی

شهرستان بندر ماهشهر در منطقه خشک و فرا خشک جغرافیایی قرار دارد و در حوزه وسیع و مستطح به مساحت ۵۹۱ هزار هکتار در ناحیه جلگه ی قرار دارد. افزیش سریع درجه حرارت در فصل بهار چهره طبیعت منطقه را خشک و خشن و ارزش مراتع را شدیداً کاهش می دهد. شهرستان بندر ماهشهر در بخش جلگه ی دشت خوزستان واقع شده و ناهمواری و پستی و بلندی زیادی نداشته و بیشتر بصورت مستطح می باشد.
ماهشهر داری آب و هوی گرم و مرطوب می‌باشد. دمای آن بین۵۰ درجه در تابستان و صفر درجه در زمستان تغییر می‌کند. ماهشهر داری شرجی‌هی شدید و آزاردهنده در تابستان می‌باشد . به شکلی که رطوبت نسبی تا۱۰۰٪ می‌رسد. میزان بارندگی به طور میانگین در ین منطقه ۱۹۵ میلیمتر می باشد. بندر ماهشهر به سبب داشتن خاک شور و قلیایی، پوشش گیاهی آن ضعیف است و به طور پراکنده درختان کُنار و گز در آنجا دیده می‌شود .

این منطقه مانند پوشش گیاهی مناطق نیمه بیابانی می‌باشد. بنابراین با آب شور سازگار بوده به طوری که به راحتی گیاهان مختلف در کنار دریا قابل رویش است. این سازگاری باعث شده در این منطقه گندم زار‌ها، مزار‌ها، نخلستان‌ها و… در این منطقه به وجود بیایند. بیشتر کشاورزان در ماهشهر گندم و جو را به صورت دیم  و آبی کشت می‌کنند.درختان ثمرداری مثل نارنج، توت، شاه توت، انگور، انجیر، کنار و نخل  ودرختان بی ثمرری مثل بید، آکالیپتوس، نخل زینتی، گز، مورد و شیشه شور در ماهشهر قابل روئیدن هستند.

باغداری

باوجود اینکه شهرستان ماهشهر بیشتر بخاطر وجود پتروشیمی های مختلف و وجود بنادر مهم برای واردات و صادرات کالا معروف است ، اما به صورت محدود نیز در زمینه باغداری ظرفیت هایی دارد .

درحال حاضر بخش عمده ای از باغات شهرستان ماهشهر را نخیلات تشکیل داده است که شامل ارقام برهی، بریم و استعمران است و برای گسترش نخلستان هایی از این ارقام خرما ظرفیت های بالایی در ماهشهر وجود دارد.

زراعت

اگرچه شهرستان بندر ماهشهر به واسطه وجود صنایع پتروشیمی متعدد، ظرفیت های محدودی در حوزه زراعت داشته و برخی از این مشاغل نیز به دلیل وجود آب با املاح بالا و میزان کم، قابلیت اجرا در این شهرستان را ندارند . اما بااین وجود می توان تا جایی که امکان راه اندازی طرح های زراعی وجود دارد در این زمینه‌ فعالیت کرد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *