مقالات

کشاورزی در شهرستان مسجد سلیمان

شهرستان مسجد سلیمان در شمال شرقی استان خوزستان و در ۱۲۵ كيلومتری اهواز واقع قرار دارد . اين شهرستان از شمال به دزفول، از شرق به استان چهارمحال بختياری و ايذه، از جنوب به رامهرمز و از غرب به شوشتر محدود می‌شود. ميزان بارندگی در سال بين ۲۰۰ تا ۴۵۰ ميليمتر متغير است كه عموماً از سمت شمال به طرف جنوب از ميزان بارندگی كاسته می‌شود.

درجه حرارت در تابستان به حداكثر ۵۴ درجه می‌رسد . مسجدسليمان از لحاظ اقليمی دارای آب و هوای نيمه صحرایی است. نواحی شمالی آن به دليل قرار گرفتن در حاشيه سلسله جبال زاگرس، دارای زمستان‌های سرد همراه با برف و تابستان‌های معتدل است . اما نواحی جنوب دارای بهاری دل انگيز، تابستانی گرم و خشك، پایيزی مطبوع و زمستانی معتدل است . به طور کلی شهرستان مسجد سلیمان دارای آب و هوای گرم و شرجی است و به علت کمبود منابع آب و خاک منطقه رونقی در کشاورزی آن دیده نمی‌شود.

زراعت

گندم و جو از دیرباز در شهرستان مسجد سلیمان کشت شده و همواره بخشی از زمین های زراعی منطقه به این دو محصول اختصاص یافته است . سازگاری گندم و جو با اقلیم های خشک، امکان کشت دیم و خرید تضمینی آن توسط دولت موجب شده تا کشاورزان این مناطق بخش زیادی از زمین های زراعی را به کشت این دو محصول مهم اختصاص دهند.

در شهرستان مسجد سلیمان کشت کلزا به صورت دیم در فصل پاییز انجام می شود و در نیمه نخست اردیبهشت محصول آن برداشت می گردد. در سالیان اخیر روند کاشت این محصول به دلیل سازگاری آن با اقلیم منطقه و وجود کارخانه های فرآوری آن در شهرستان های اطراف مسجد سلیمان رو به افزایش بوده است.

از دیگر محصولات زراعی که به صورت محدود در مسجد سلیمان کشت می شود، می توان به محصول سیب زمینی اشاره کرد. کشت سیب زمینی در برخی از نواحی شهرستان مرسوم است، اما به دلیل نیاز آبی زیاد، کشت این محصول در اولویت های بعدی کشت قرار می گیرد.

باغداری

با توجه به اقلیم شهرستان مسجد سلیمان و زودرس بودن محصولات باغی، کاشت محصولاتی مانند هندوانه رونق دارد. معمولاً اولین هندوانه هایی که وارد بازارهای کشور می شوند متعلق به مناطق جنوبی کشور می باشند .

تولید انگور به عنوان یک محصول باغی با ارزش در مسجد سلیمان به صورت محدود انجام می شود. گرمای هوا به عنوان یک عامل منفی در برخی از سالها  تولید این محصول را در مسجد سلیمان کاهش داده است.

کشت گلخانه

سبزی و صیفی جات در سطح محدودی در شهرستان مسجد سلیمان تولید می شود و بیشتر نیاز شهرستان بصورت واردات از دیگر شهرستان ها تأمین می شود. یکی از راه های تأمین نیاز شهرستان ایجاد گلخانه های سبزی و صیفی جات می باشد که در حال حاضر بصورت خیلی محدود در این شهرستان وجود دارد. گياهان براي داشتن رشد مطلوب نياز به شرايط خاصي از نظر شدت نور، دماي روزانه، دماي‌شبانه، ميزان رطوبت نسبي هوا و رطوبت خاک دارند. براي توليد و پرورش تجاري گياهان با کيفيت بالا و در تمام طول سال بايد شرايط محيطي مطلوب مهیا و عوامل خسارت زا نظير آفات و بیماری ها، باد، طوفان هاي ويرانگر، سرما و يخبندان و …کنترل شوند. گلخانه محیطی است که به راحتی می توان در داخل آن شرایط محیطی را تحت کنترل درآورد و به سمت رشد مطلوب گیاه سوق داد.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *