مقالات

 کشاورزی در شهرستان گتوند

شهرستان گتوند یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است که از شمال و غرب به شهرستان دزفول، از شرق و جنوب شرق به شهرستان لالی و مسجد سلیمان و از جنوب به شهرستان شوشتر محدود می‌شود. که  دارای دو ناحیه دیمچه و عقیلی است. بخش عقیلی خاکی حاصلخیز دارد. اقلیم شهرستان گتوند، گرم و خشک است و اقتصاد آن براساس کشاورزی و دامداری می باشد.

دو رودخانه در این منطقه جریان دارد . یکی رودخانه بزرگ کارون که از کوه های بختیاری سرچشمه گرفته ودر ابتدای ورود به جلگه خوزستان به شمال گتوند می رسد . که توسط سد عظیمی مهار شده وزمین های بخش مرکزی وبخش عقیلی را آبیاری  می کند . کانال عظیم منشعب از آن جهت تامین آب مصرفی شرکت کشت وصنعت کارون وصنایع جانبی آن نیز به سمت دیمچه روان است.

رودخانه شور یکی دیگر از رودهایی است که در جنوب گتوند از کارون جدا می‌شود و بعد از طی مسافتی در خاک عقیلی و گذشتن از جنوب روستای دشت بزرگ از سمت جنوب شرقی وارد دهستان جهانگیری از توابع شهرستان مسجدسلیمان می‌شود.

پوشش گیاهی منطقه بیشتر از انواع خارشتر،کهورک،خارسوزن،گل گاوزبان ودرختانی مانند سپیدار،لیمو،پرتقال،کنار وگز می باشد.

 کشاورزی در شهرستان گتوند

شهرستان گتوند در شمال استان خوزستان قرار دارد و با داشتن منابع آبی مناسب و خاک حاصلخیز از مناطق مستعد کشاورزی محسوب می‌شود. شهرستان گتوند با داشتن تنوع کشت محصولات زراعی و باغی نظیر کشت هویج ، شوید ، گشنیز، جعفری و کلم جزء شهرستان های برتر استان خوزستان است. از سطح ۳۲ هزار هکتار اراضی آبی و دیم شهرستان گتوند سالانه ۴۶۰ هزار تن انواع محصولات از جمله ۳۰۰ هزار تن سبزی و صیفی تولید و به بازار مصرف سراسر کشور ارسال می گردد. گندم، جو، لیمو، انگور، ذرت، بادمجان، خیار، یونجه، سبزی، کلم، کاهو، فلفل، هندوانه، خربزه، هویج، گوجه، سیب زمینی، پیاز، ماش و لوبیا از مهمترین محصولات کشاورزی گتوند می‌باشند.

انگور از جمله محصولات باغی شهرستان گتوند است . که افزایش تولید آن به دلیل سازگاری با شرایط منطقه مزیت دارد. بخش عقیلی بستر مناسب تری را برای احداث باغات انگور دارد. عمده ارقام تولیدی در این منطقه شامل عسگری، یاقوتی و ریش بابا می‌شود .

خرما از دیگر محصولاتی  است که به دلیل سازگاری با اقلیم این شهرستان قابلیت کشت در گتوند را دارد. ارقام تولیدی در شهرستان شامل برحی و استعمران می‌شود.  انار و زیتون نیز از جمله محصولاتی هستند که سازگاری خوبی با شرایط محیطی شهرستان گتوند دارند .

همچنین  شهرستان گتوند یکی از مناطقی است که می‌توان در آن دانه‌های روغنی مختلفی نظیر سویا، کلزا، کنجد و گلرنگ را کشت کرد و بخشی از نیاز منطقه و کشور را برطرف نمود.

همانطورکه بیان شد شهرستان گتوند به لحاظ آب و هوایی در شرایط مساعدی قرار دارد و در صورت توسعه سيستم هاي آبياري، براي كشت انواع مركبات بسيار مستعد و مناسب است. در حال حاضر مرکبات  این شهرستان  شامل لیموشیرین، لیموترش، پرتقال و نارنج می‌شود كه از كيفيت خوبي برخوردار هستند . باغ های لیموترش در شهر سماله ، روستای ایستادگی ، بخش عقیلی و بصورت پراکنده در سایر مناطق گتوند واقع هستند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *