مقالات

کشاورزی گلخانه‌ای در استان البرز

استان البرز از لحاظ میزان اراضی کشاورزی آخرین استان کشور است . ولی بهره وری از اراضی کشاورزی در این استان از بسیاری از  استان‌های کشور بالاتر است .به طوری که با سه دهم درصد اراضی کشاورزی 2 درصد تولید کل کشور را به آن اختصاص دارد .اما با این حال استان البرز هم مثل بسیاری دیگر از مناطق کشور با مشکل آب مواجه است. طی ۳۰ سال اخیر سطح آب‌های زیرزمینی در این استان بیش از ۲۰ متر کاهش پیدا کرده و عمق برخی از چاه‌ها به ۳۰۰ متر هم رسیده است. که این تجربه تلخ خشکسالی ها در دهه های اخیر سبب شد تا دست اندرکاران بخش کشاورزی استان البرز، بهره برداران را به سمت ایجاد و توسعه کشاورزی گلخانه‌ای هدایت کنند.

علاوه بر آن توسعه کشاورزی گلخانه‌ای موثرترین محرک شکوفایی اقتصادی استان البرز و به تبع آن کشور است . چرا که گلخانه‌ها فضاهایی بسته با شرایط کنترل شده هستند. روش کشاورزی گلخانه‌ای يكي از ابزارهاي بسيار قدرتمند كشاورزي مدرن است . كه به كشاورز اجازه مي‌دهد تا محصولات خود را به دور از كم‌آبي، گرمازدگي، سرمازدگي، آفات و حشرات مضر پرورش دهد. از آنجایی که کشاورزی بخش جدانشدنی از چرخه اقتصادی تمام شهرها و استان‌های کشور ماست، در این مقاله از رسان آب  به بررسی کشاورزی گلخانه‌ای در استان البرز می‌پردازیم.

چرایی مهم بودن کشاورزی گلخانه‌ای در استان البرز

استان البرز به دلیل نزدیکی جغرافیایی که به پایتخت دارد، تاثیر قابل توجهی به اقتصاد کشور می‌گذارد. یکی از مشاغل پردرآمد و حیاتی برای این شهر، کشاورزی است. کشاورزی مدرن با ارائه روش‌های مختلفی منجر به افزایش چند برابری بازده همزمان با کاهش مصرف آب، انرژی و فرسایش خاک می‌شود. احداث گلخانه یکی از این روش‌هاست که در صورت پیاده‌سازی صحیح آن، می‌تواند به بازگشت سرمایه بسیار سریع و افزایش سود‌ کشاورزان ختم شود.

با توجه به نزدیک بودن استان البرز به بزرگترین بازار میوه و محصولات کشاورزی کشور یعنی شهر تهران، منطقی است که کشاورزان با سرمایه‌گذاری در احداث گلخانه برای انواع میوه‌ها، سبزیجات و صیفی‌جات به تولید محصولات کشاورزی خارج از فصل  بپردازند. نیاز دائمی کلان‌شهرهای تهران و کرج به انواع محصولات کشاورزی و باغی در تمام فصول، به کشاورزان این تضمین را می‌دهد که همواره برای کاشته‌های خود مشتری خواهند داشت. این موضوع با به حداقل رساندن هزینه انبار، جابه‌ جایی و احتمال خسارت به محصولات در فرایند توزیع، باعث هر چه بیشتر شدن صرفه اقتصادی گلخانه سازی در کرج خواهد شد.

آب و هوای البرز همانند کلانشهر تهران تحت تاثیر ارتفاعات البرز است. بارش برف و برودت شدید هوا از عواملی است که می‌تواند برای کشاورزی این منطقه بسیار مضر باشد. به همین دلیل منطقی است که با فراهم کردن محیطی محافظت شده برای گیاهان، سلامت محصولات را تا حد زیادی تضمین کنیم.

ازدیگر  مزایای بسیار مهم گلخانه‌سازی در البرز می‌توان به افزایش تولید در واحد سطح زیرکشت به میزان 10 برابر نسبت به فضای باز اشاره کرد. همچنین با کشت گلخانه‌ای می‌توان از زمین‌هایی که برای کشت دیم قابل استفاده نیستند بهره برد. عدم وابستگی کشت به فصل نیز از امتیازهای ویژه کشت در گلخانه به شمار می‌رود.

استان البرز پیشرو در کشاورزی گلخانه‌ای

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد ،تجربه تلخ کم‌آبی و آسیب وسیع به زمین‌های کشاورزی استان البرز، مسئولین این استان را وادار کرده تا در سال‌های اخیر از گلخانه سازی در شهرهای این استان حمایت‌های ویژه‌ای به عمل آورند. این حمایت‌ها باعث این شد  که ، سطح کشت گلخانه‌ای این استان از 120 هکتار در سال 1392 به بیش از 300 هکتار در سال 1400 برسد. که از این از این 300هکتار فعالیت های گلخانه ای ، به تفکیک سهم شهرستان های کرج، ساوجبلاغ، نظرآباد، فردیس و اشتهارد به ترتیب 44.5، 176.8، 63.4، 13.94 و یک هکتاری است. که  یکی از برنامه‌های تحولی در این استان افزایش 350 هکتاری اراضی گلخانه ای به 2 هزار و 500 هکتار است .

 

استان البرز نیز علیرغم اینکه سه دهم درصد سطح کشور را به خود اختصاص داده ولی در تولیدات کشاورزی سهمی 2 درصدی دارد . که با توجه به قرارگرفتن در منطقه ای خشک و نیمه خشک می تواند با بهره گیری از کشت های گلخانه ای به خصوص با راه اندازی شهرک گلخانه ای بالاترین بهره وری را در کمترین میزان آب و خاک را داشته باشد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *