مقالات

کشت بهاره و پاییزه در استان چهارمحال بختیاری

سالانه 140هزار هکتار از مزارع استان چهارمحال بختیاری به کشت بهاره و پاییزه اختصاص می یابد. که در این مقاله از سری مقالات رسان آب درمورد کشاورزی استان چهارمحال بختیاری به بررسی کشت های بهاره و پاییزه در این استان می پردازیم . با ما همراه باشید

 کشت محصولات پاییزه در استان چهارمحال بختیاری

کشت پاییزه محصولات کشاورزی در استان چهارمحال بختیاری از دهه اول شهریورماه و با کشت کلزا آغاز می‌شود  .در کشت پاییزه این استان محصولات گندم، جو و کلزا کشت می‌شوند .

بیشترین محصول کشت پاییزه در چهارمحال و بختیاری گندم آبی و دیم است. سالانه حدود 60 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی چهارمحال و بختیاری به کشت گندم اختصاص می‌یابد . که از این سطح 20 هزار هکتار گندم آبی و 40 هزار هکتار گندم دیم است . که گندم دیم از ارقام سرداری،صدرا و هشترود و گندم آبی ارقام پیشگام ،حیدری و میهن است.در کشت گندم با توجه به منطقه سرد یا معتدل در مناطق سرد تا 10 آبان و در مناطق معتدل مانند لردگان و خانمیرزا تا 25 آبان‌ماه کشت انجام می شود. بخش عمده‌ای از کشت پاییزه گندم به صورت مکانیزه و بخشی نیز به صورت نیمه مکانیزه انجام می شود.

در حال حاضر 26 هزار و 500 هکتار از مزارع کشاورزي استان چهارمحال بختیاری به کشت پاييزه جو اختصاص دارد . که شامل 9 هزار و 900 هکتار اراضي آبي و 16 هزار و 600 هکتار مزارع ديم است. که بهترین تاریخ کشت جو از 15 تا 25 مهرماه است .زمان برداشت محصول جو در چهارمحال و بختياري مرداد ماه هرسال است. که بطور میانگین حدود ۵۰ هزار تن جو از اين سطح برداشت شود.

کشت کلزا به عنوان یکی از محصولات استراتژیک و سازگار با شرایط آب و هوایی در چهارمحال و بختیاری چند سالی است که مورد استقبال کشاورزان این  استان قرار گرفته و هر سال سطح زیر کشت این محصول افزایش پیدا می کند . سالانه حدود 40 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی چهارمحال و بختیاری زیر کشت کلزا می رود . کاشت کلزا در شهرستان‌های سردسیر این استان از اواسط شهریورماه آغاز شد و تا 20 مهرماه ادامه دارد.

 کشت محصولات بهاره در استان چهارمحال بختیاری

کشت محصولات بهاره در استان چهارمحال بختیاری در سال‌های مختلف بین 35 تا 45 هزار هکتار بسته به شرایط بارندگی و وضعیت آبی انجام می‌شود. آغاز کشت بهاره با کاشت چغندرقند از اواخر فروردین ماه است که تا 10 تیرماه ادامه دارد. اوایل مهرماه تا اواخر آبان ماه زمان برداشت محصولات بهاره در استان چهارمحال و بختیاری است.

سیب زمینی، پیاز، ذرت علوفه‌ای، چغندرقند، لوبیا و محصولات علوفه‌ای و مقدار کمی سبزی و صیفی‌جات از جمله محصولات استان است که در فصل بهار کشت می‌شود.  سیب‌زمینی از جمله محصولاتی است که بیش‌ترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است .تولید محصول در کشت بهاره سالانه 970 هزار تن است . که 220 هزار تومان کشت محصولات پاییزه نظیر گندم، جو و حبوبات دیم و 750 هزار تن آن محصولات بهاری و نباتات علوفه‌ای مانند یونجه است. که عمده محصولات علوفه و غلات مانند گندم، جو، یونجه و علوفه درخود استان مصرف می شود . اما مواردی مانند لوبیا و سیب‌زمینی بسته به وضعیت بازار به استان‌های همسایه ارسال می‌شود.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *