مقالات

کشت محصولات با نیاز آبی کم در شهرستان کرخه 

شهرستان کرخه یکی از شهرستان‌های استان خوزستان به مرکزیت شهر الوان است .  کرخه از شمال تا شمال غربی با شهزستان شوش ، از شمال شرقی با  شهزستان دزفول ، از غرب با شهرستان دشت آزادگان ، از شرق با شهرستان شوشتر و از جنوب با  شهرستان های اهواز و حمیدیه همسایه است .

شهرستان کرخه ۵۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد. که سالانه به طور میانگین ۴۰۱ هزار و ۴۵۰ تن انواع محصولات زراعی در این شهرستان  تولید می شود.گندم، جو ، نیشکر، چغندرقند ، کلزا ،  گوجه ، خیار ، هویج و محصولات جالیزی و صیفی و سبزیجات از مهمترین محصولات کشاورزی این شهرستان هستند. به طوری که شهرستان‌کرخه از نظر سطح زیرکشت و میزان تولید گندم جزو رتبه های نخست در استان خوزستان است .

بیشترین سطح زیر کشت محصولات در این شهرستان نیز مربوط به گندم  است . بیش از ۴۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان کرخه  به زیر کشت محصول گندم می رود . که به طور میانگین ۱۱۰ هزار تن گندم از این میزان سطح زیر کشت برداشت می شود .

در مورد کشت محصول کلزا در شهرستان کرخه می توان گفت که ، کلزا از سطح هفت هزار و ۶۶۰  هکتار مزارع کلزای کرخه  ،۱۴  هزار تن محصول برداشت می شود.

همچنین در شهرستان کرخه ۲۳۵ هزار تن محصول نیشکر ، از سطح سه هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع این شهرستان برداشت می شود .

کشت محصولات با نیاز آبی کم در شهرستان کرخه

از جمله برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرخه در شرایط سخت خشکسالی ، کمبود آب و کاهش بارندگی ؛ تشویق کشاورزان به کشت محصولاتی با نیاز آبی کم است . که محصولاتی چون کنجد ناشکوفا ، سویا و ارزن دانه ای از این نوع محصولات می باشند .

یکی از محصولاتی که در راستای اصلاح به نژادی در شهرستان کرخه معرفی و کشت شده است ، محصول کنجد مقاوم به ریزش ( که اصطلاحا ناشکوفا (سفید) گفته می شود ) می باشد . این رقم علاوه بر عدم ریزش محصول نیاز آبی آن بسیارکمی دارد و می تواند جایگزین محصولات آب بر در شرایط خشکسالی گردد. ۴۴ هکتار از زمین‌های کشاورزی  کرخه به کشت  این رقم از کنجد اختصاص دارد و محصول آن با کمباین و به صورت مکانیزه برداشت می شود.

محصول ارزن جزو غلات دانه ریز و گیاهان یک ساله مناطق گرم و خشک است که در مردادماه کشت و برداشت آن اواخر مهر انجام می شود.  نیاز کم محصول ارزن به آب و دوره رشد کوتاه را از مزایای کشت این محصول است . این محصول در شهرستان کرخه ،  در سطح بیش از سه هکتار از اراضی منطقه کشت می شود .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *