مقالات

کشت گلخانه در استان لرستان

یکی از سیاست‌های دولت توسعه کشت گلخانه به‌واسطه منابع آبی در کشور است . که استان لرستان یکی از استان‌های پیشرو در تولید محصولات گلخانه‌ای بوده وهمچنین به دلیل داشتن شهرک‌های گلخانه‌ای توانسته است به تولید همگن محصولات در کشت گلخانه ای برسد .

از آنجایی که می توان گفت لرستان یك استان چهار فصل است، مناطق جنوبی و مركزی این استان برای توسعه گلخانه‌های تولید سبزی و صیفی بسیار مناسب هستند. همچنین در مناطق شمالی و شرقی استان به دلیل خنك بودن هوا برای توسعه گلخانه‌های پرورش گل به خصوص گل‌های شاخه بریده مستعد هستند.

در راستای کشت گلخانه‌ای اقدامات خوبی توسط جهاد کشاورزی لرستان صورت گرفته ، به‌طوری‌که پروژه‌های متعددی در این استان در حال اجرا یا در مرحله افتتاح است.   به طوری که استان لرستان با داشتن 72 هکتار گلخانه و تولید بیش از 12 هزار تن محصولات گلخانه‌ای رتبه هشتم کشور را به خود اختصاص داده است. محصولات گلخانه‌ای استان لرستان شامل فلفل، خیار و گوجه فرنگی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و بعضاً روسیه صادر می‌شوند.

همانطور که گفتیم سطح زير كشت گلخانه اي استان لرستان 72 هكتار است . كه از اين ميزان 49 هكتار به كشت صيفي و سبزيجات شامل گوجه، خيار و فلفل دلمه اي اختصاص دارد . که از اين سطح سالانه 10 هزار تن محصول برداشت مي شود كه حداقل 10 برابر توليد در فضاي آزاد است.

22هكتار نيز به كشت گل و گياهان زينتي اختصاص دارد و سالانه حدود 10 ميليون شاخه گل بريده برداشت مي شود. همچنین سالانه 80 تن آلوئه ورا از سطح يك و نيم هكتار فضاي گلخانه اي لرستان برداشت می شود .

خرم آباد یکی از پیشروترین مناطق کشت گلخانه ای استان لرستان است . چرا که گلخانه “کشت و صنعت فجر صفا” خرم آباد هکتار وسعت دارد و یکی از بزرگترین و مجهزترین گلخانه‌های کشور محسوب می‌شود و محصولاتش به خارج از کشور صادر می‌شود.

همچنین شهرستان بروجرد دارای آب و هوای بسیار مناسب برای کشت های گلخانه ای است . زیرا این نوع کشت ها با توجه به کم آبی نیاز کمتری به آب دارند.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *