مقالات

کشت گلخانه در ایلام

کشت گلخانه‌ای به صورت مدرن در سال‌های اخیر در نقاط مختلف کشور از جمله استان ایلام مورد توجه و توسعه قرار گرفته است. افزایش واحدهای گلخانه‌ای در استان ایلام در سال‌های اخیر باعث توسعه کشت محصولات مختلف کشاورزی و رونق اشتغال در مناطق محروم استان شده است.در استان ایلام به مدد بهره‌مندی از شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، حاصلخیزی اراضی و زمین‌های مسطح مناسب کشت و زرع زمینه برای توسعه گلخانه‌ها فراهم و در سال‌های اخیر روند توسعه گلخانه‌ها به طور جدی پیگیری و اجرایی شده است.

محصولات گلخانه‌ای هیدروپونیک

افتتاح طرح مجتمع محصولات گلخانه‌ای هیدروپونیک صالح آباد در جنوب استان ایلام با تولید سالانه ۲۰ هزار تن محصولات مختلف و همچنین بهره برداری از پروژه گلخانه مدرن هیدروپونیک هلیلان با تولید سالانه یک هزار و ۷۰۰ تن محصولات صیفی در سال ۱۴۰۰، نوید آینده‌ای درخشان را پیش روی استان ایلام در کشت گلخانه‌ای گذاشته است.با توجه به مسئله جدی کم آبی در استان ایلام، توسعه کشت گلخانه‌ای مصرف آب ۱۰ برابر کاهش است . همچنین عملکرد تولید محصول نیز در مقایسه با کشت‌های مشابه در فضای باز ۱۲ برابر افزایش دارد.

علاوه بر این رونق تولید دربخش محصولات مختلف کشاورزی، اشتغال در مناطق محروم استان ایلام نیز رونق می‌گیرد. محصولات گلخانه‌ای را با توجه به وجود مرز مهران در استان ایلام می‌توان به راحتی عراق صادر کرد.

منطقه هلیلان

بزرگترین گلخانه استان ایلام در منطقه محروم هلیلان قرار دارد.این گلخانه به صورت هیدروپونیک است که در حال حاضر سطح زیرکشت گلخانه چهار هکتار است.این گلخانه با ظرفیت تولید سالانه یک هزار و ۷۰۰ تن محصولات صیفی جات می‌تواند بخشی از نیاز استان وحتی استان‌های همجوار را نیز تامین کند

 هیدروپونیک کشت کنترل شده‌ای است که نسبت به خاک مزایای زیادی دارد.روشی که بدون خاک و با استفاده از آب نیاز غذایی گیاه را تامین می‌کند .

یکی از محوری ترین و اصلی ترین سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی افزایش سطح گلخانه‌ها در کشور است.در استان ایلام در حال حاضر ۱۵ هکتار سطح زیرکشت گلخانه وجود دارد . در این گلخانه‌ها چهار هزار و ۵۰۰ تن محصولات مختلف تولید می‌شود.سالانه سه هزار تن محصولات مختلف گوجه، خیار و فلفل دلمه‌ای در گلخانه‌های استان برداشت می‌شود. کشت گلخانه منابع ارزشمندی برای استان ایلام است چرا که در مصرف آب صرفه جویی می‌شود.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *