مقالات

گسترش سیستم‌های نوین آبیاری در استان کهگیلویه

کشور ایران در یک منطقه گرم و خشک در دنیا واقع شده است؛ در بیش از یک دهه اخیر خشکسالی‌های پی در پی مشکلات کم‌آبی را جدی‌تر کرده که اثرات آن در حوزه کشاورزی بیش از هر بخش اقتصادی دیگر پررنگ بوده است.  در این منطقه گرم و خشک دنیا، استان کهگیلویه و بویراحمد با یک درصد مساحت کشور، بیش از 10 درصد منابع آبی را دراختیار دارد اما از این آب هیچ‌گاه به درستی استفاده نشده است.حجم بالای روان‌آب‌ها و اراضی خشک و دیم کنار این آب‌ها تاییدکننده این ادعاست .اما سازمان جهاد کشاورزی در سالیان اخیر توجه زیادی به گسترش سیستم‌های نوین آبیاری کرده تا این کالای ارزشمند به درستی مصرف شود.به طوری که در حال حاضر نسبت اجرای سیستمهای آبیاری تحت فشار به زمینهای آبی در کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از میانگین کشوری است.

در استان کهگیلویه و بویراحمد سیستم های نوین آبیاری از سال 1375 آغاز و تاکنون از 84 هزار و 216 هکتار اراضی آبی این استان، ( که حدود یک درصد کل اراضی آبی کشور را به خود اختصاص داده ) 35 هزار و 632 هکتار(45 درصد به صورت بارانی و 55 درصد به شیوه قطره‌ای ) معادل 42 درصد به سیستم های نوین آبیاری تجهیز شده اند . که این استان را در رتبه هفتم بعد از استان‌های هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، همدان، بوشهر کردستان و قم در در زمینه تجهیز به سیستم های نوین آبیاری قرار دارده است . اما هنوز 48 هزار و  584 هکتار معادل 58 درصد فاقد سیستم های نوین آبیاری هستند.

در  استان کهگیلویه و بویراحمد دشتهای امامزاده جعفر، لیشتر، مختار و غورک از مناطق مهم اجرا سیستم های آبیاری بارانی و قطره ای در استان هستند.

نکته حائز اهمیت درباره این استان ،  این می باشد که کهگیلویه و بویراحمد دارای پتانسیل بسیار خوبی در حوزه کشاورزی است . که می توان برداشت محصولات کشاورزی را با بالاترین کیفیت داشته باشد . اما این نیازمند اجرای طرح های زیربنایی، آبی-خاکی، سیستم های نوین آبیاری و سایر عملیات به زراعی می باشد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *