مقالات

گنبد کاووس در حوزه کشاورزی

ُنبَدِ کاووس مرکز شهرستان گنبد کاووس و بزرگ‌ترین شهر استان گلستان پس از گرگان است. جمعیت آن در سال ۱۳۹۵، برابر با ۳۴۸٬۷۴۴ نفر بوده‌است. ساکنان شهر گنبد ترکیبی از فارسی زبانان و ترکمن‌های ایرانی هستند. و همچنین مهاجرانی از مناطق دیگر از جمله سیستان و بلوچستان، آذربایجان، شاهرود، سمنان و خراسان تشکیل می‌دهند. حدود نیمی از جمعیت این شهر سنی مذهب (ترکمن و بلوچ)نیمی دیگر شیعه (فارسی زبانان و ترک‌ها) هستند. شهر گنبد کاووس در کنار ارومیه یکی از دو قطب والیبال کشور است.

میانگین سالانه دمای هوا در گنبد کاووس ۲۴/۰۵ درجه سانتی گراد است. همچنین میانگین دما در سردترین ماه 18درجه و در گرمترین ماه 40 درجه سانتیگراد است. میانگین سالانه رطوبت نسبی هوا در گنبد کاووس ۶۵ درصد است. گنبدکاووس دارای آب و هوای نه چندان مساعد و خاکی حاصل‌خیز به‌خصوص خاک‌های جلگه‌ای لس است.

آب کشاورزی از رودها و چاه‌ها فراهم می‌شود و محصولات کشاورزی این شهرستان عبارتند از: گندم، جو، برنج، بنشن، و مرکبات. این شهرستان همچنین غلات تولیدی را به تهران و شهرهای بزرگ دیگر صادر می‌کند. گنبدکاووس دارای باغ‌های زیتون فراوان است. سالانه یک میلیون تن انواع محصول زراعی، باغی، دامی و فراورده‌های مرتبط با آن به ارزش تقریبی ۸۸۰ هزار میلیارد ریال در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف داخلی و خارجی می‌شود. برداشت چغندرقند در سطح ۲۷۸ هکتار با پیش بینی تولید ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن آغاز شده و ۲۰ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزان گنبدکاووس با ۵۰۰ دستگاه کمباین و ۶ هزار دستگاه تراکتور در کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی منطقه مشارکت دارند.

توسعه کشت گیاهان دارویی در سطحی افزون بر سه هزار هکتار در سال زراعی جاری، رصد، پایش و مبارزه با آفت ملخ مراکشی در مناطق شمالی گنبدکاووس، لایروبی ۱۵۰ هکتار آبندان پرورش ماهی، زهکشی ۱۰ هزار هکتار اراضی سد گلستان و در حال انجام بودن ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی سد بوستان را از دیگر اقدامات جهادکشاورزی این شهرستان برشمرد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *